1000 Sülün Kuşu Doğaya Salındı

Vali Osman Kaymak, Terme Gölardı Av Koruma Kontrol Merkezi’nde yetiştirilen sülün kuşlarının tabiata salınması törenine katıldı.

08 Eylül 2017 Cuma, 20:39

Vali Osman Kaymak, Terme Gölardı Av Koruma Kontrol Merkezi’nde yetiştirilen sülün kuşlarının tabiata salınması törenine katıldı.

        Valim Osman Kaymak XI. Bölge Müdürlüğü Samsun Şube Müdürlüğü ‘Terme Gölardı Av Koruma Kontrol Merkezi’  Sülün Üretme İstasyonunda yetiştirilen 1000 sülünü tabiata saldı.
         Vali Osman Kaymak’ın burada yaptığı konuşmasında ‘Doğa Milli Parklar Bölge Müdürlüğümüz Parkında yetiştirilen 1000 adet sülünü doğaya saldık. Biliyorsunuz sülün bölgemizin karakteristik kuşlarından birisi ve cinsi yok olmak üzere olan bir kuş türü. Burada bundan sonra da sürekli olarak üreterek doğaya salacağız. Bugün 1000 adetini saldık, üretim işi devam edecek. Türleri yok olmak üzere olan bu kuşları biz doğaya salıyoruz ama bir yandan da maalesef avcılar tarafından öldürülüyor. Avcı arkadaşlardan ricamız kuşlara yaşama şansı versinler. Çünkü bu kuşlar doğanın önemli bir parçasıdır.
              Bu sülünlerin üretilip doğaya salınmasına emeği geçen tüm arkadaşlara çok  teşekkür ediyorum.  Önceden bu kuşlar başka yerde yetiştirilip buraya getiriliyor ve doğaya salınıyordu, fakat şimdi burada kuluçka halinden başlayıp büyüyene kadar buradaki doğal ortamda yetiştirilecekler ve sülünleri doğaya salma işlemimiz zaman, zaman devam edecek. Gelecek yıllarda sayılarının daha çok artacağını düşünüyoruz.’ dedi.
        Sülün salımına ayrıca Vali Yardımcısı Dr.Hakan Kubalı, Salıpazarı Kaymakamı Hilal Küsmez Günaydın, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürü M.Sıddık KILINÇER, Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı ve ilgili yetkililer katıldı.
Tasarım ve Programlama: Tomakin Web Dizayn