SON DAKİKA

İYİ PARTİ’DE MATEM VAR!

GÜNCEL, MANŞET, SAĞLIK, YEREL

Bitlis Akşener’i bağrına bastı

GÜNCEL, MANŞET, SİYASET

Van’da deprem korkuttu!

GÜNCEL, MANŞET, SAĞLIK, TEKNOLOJİ

KUŞ CENNETİ, UNESCO’NUN PARİS’DEKİ MERKEZİNDE TANITILDI

DÜNYA, GÜNCEL, MAGAZİN, MANŞET, SİYASET, YEREL

Amerika’ya vize koymak…

Bu biyografi 11 Ekim 2017 - 13:45 'de eklendi ve 211 görüntüleme kez görüntülendi.

Yeniçağ Yazarlarından Ahmet GÜRSOY, son yazısında ABD ile Türkiye arasında yapılan karşılıklı Vize koyma olayının arkasını ve önünü, bugünkü durumu ve yarın Türk ekonomisine nasıl etki yapacağını yazdı.

ABD’ye karşı vize koyan bir Türkiye haline geldik.. Ne mutlu bize. Demek ki şamar oğlanı rolünü terk ettik ve “biz de varız” diyebildik.

Çok güzel..

Evet, bu karşılıklı vize koymaların faturası hem ekonomiye ve hem de halka doğrudan yansıyacaktır.

Bu doğru.

Nitekim iş dünyası çok mutlu değil.

ABD ile ticari ilişkilerimiz ithalat ve ihracat boyutunda milyar dolarları buluyor.

Bu da tamam.

Ancak, ortada bir de devletlerarası siyasi ilişkiler var ve ABD yıllardır Türkiye’ye karşı tek taraflı dayatmalar yapıyor. Bunun da ötesinde NATO iş birliğini kendi lehine kullanıyor.

Yıllardır binlerce insanımızı şehit eden PKK terörünü destekliyor. Orta Doğu bölgesinden elini çekmediği gibi bugünkü durumun planlayıcısı da yine onlar.

Kim ne derse desin ABD, dünya barışının önündeki en büyük engel.

ABD kesinlikle dostumuz değil.

Kesinlikle müttefikimiz de değil.

Çünkü ittifaklar dönemi, Birinci Dünya Savaşı öncesinin koşullarına göre yapılmıyor. Sanayi ötesi toplumda geçerli olan vekâletler savaşı. Asimetrik kavga temelinde gelişiyor. Her şey anlık ve sürece göre şekil alıyor.

Böyle bir durumda Birinci Dünya Savaşı dönemindeki “dostluk” anlayışı veya sürdürülebilir bir ittifak düşünülemez. Nitekim. Gerçek ortada.

Ne yaptı ABD?

PKK’nın isim değiştirmiş kolu olan PYD’yi silahlandırdı. Bir taraftan da eğitiyor. O da yetmiyor, bir taşeron olarak kullanıyor.

Hâlbuki Türkiye ABD’ye, “gel birlikte operasyon düzenleyelim” demişti.

Ama yapmadılar.

Ve bizimkiler “Bu nasıl müttefiklik” diye bağırıp çağırdılar.

Yeni siyaset şekli, içinde bulunduğumuz çağın değerlerine göre şekilleniyor. Eski anlayış ve beklentilere göre değil. Şimdi anlık ve hızlı karar alma zamanı. Öyle ise ittifaklar da anlık ve hızlı değişecektir.

Türkiye’yi yönetenlerin bunu anlaması epey zaman alacak gibi.

Kimse açıktan söylemiyor ama ABD en az 40 yıldır Türkiye ile dolaylı yoldan savaşıyor. ABD’nin silahlı savaşçıları, PKK. Siyasi savaşçıları ise ideologlar ve bunların siyasi kanadı.

Bu savaşın görülür hale gelmesi epey zaman aldı. İşte şimdi her şey ortada.

İçinde bulunduğumuz durum ise, ABD’nin kaçıncı kere suçüstü yakalandığı halde bir türlü muhakeme edilememesiydi. Türkiye, ilk defa doğru  bir şey yaptı. Bütün darbeler sonrasında yapması gereken şeydi bu. Suçluları yargılamak ve varsa dış bağlantılarını hukuk yoluyla ortaya dökmek.

Kısacası yargılamak..

İşte şimdi bu adımı atarak, bizzat hukuk kanalıyla ABD’nin darbelerdeki iş birliğini ortaya çıkaracak. Ve elbette ABD siyasi bir sanık durumuna düşecek. Patırtının en önemli sebeplerinden biri bu. Bu yönüyle mesele tarihi bir başlangıç sayılır. Burada zayıf nokta Türkiye’nin ekonomisi. ABD’nin zayıf noktası ise, okumak isteyenlerin, sağlık problemleri olanların önünü kesiyor olması ki bu evrensel insan haklarına aykırı bir durumdur. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un yerinde tespitiyle; “ABD hükümeti aldığı vize kararı ile direkt Türk Milletini hedef almıştır.” Elbette sözde Amerikan demokrasisin insan hakları ile samimiyet sınavıdır bu.

Kaynak: Amerika’ya vize koymak… – Ahmet GÜRSOY

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cem Yılmaz sandık başında bile güldürdü

Ünlü komedyen Cem Yılmaz, sandık başında da oy kullanmaya gelenleri  yine güldürdü. Sabah Ozan Güven’le birlikte Beşiktaş Lütfi Banat İlkokuluna gelerek oyunu kullandı. Yılmaz, kendisini görüntüleye gelen basın mensuplarına "Siz kabine geçin ben geliyorum" dedi. 27. Dönem Milletvekili Genel erken genel seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçimi için Cem Yılmaz ve Ozan Güven, Beşiktaş Lütfi Banat İlkokuluna gelerek oylarını kullandı. Bu sırada her seçimde aynı okulda oy kullanan yaşlı vatandaşı gören Cem Yılmaz, bir süre adamla sohbet etti. Yılmaz yaşlı adama, "Gitgide gençleşiyorsunuz" diye takıldı. Kendisini görüntüleyen basın mensuplarına, "Siz kabine geçin ben geliyorum" diye espri yapınca gülüşmeler yaşandı.  Yılmaz, ardından ba…

TRT’ye son gün ataması

Seçimlere bir gün kala TRT'de son dakika ataması.  Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mustafa Akış’ın TRT Yönetim Kurulu ataması 6 ay öence yapılmıştı. Cumhurbaşkanı'nın imzasını bekliyordu. 6 aydır bekletilen TRT Yönetim Kurulu üyeliği, Erdoğan’ın dün attığı imzayla resmen kesinleşti Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mustafa Akış RTÜK ve Bakanlar Kurulu tarafından TRT Yönetim Kurulu üyeliğine ataması yapılmıştı.  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine bir gün kala, 6 aydır beklettiği atamyı dün attığı imzayla resmen kesinleşti. TRT’ye Saray’dan yönetici atandı. Cumhurbaşkanlığı başdanışmanlarından Mustafa Akış’ın RTÜK tarafından adaylığı Kasım 2017 …

AKCAGÖZ: “MELİH GÖKÇEK DE İNCE’YE OY VERECEK”

Milletvekili adaylığı için görevinden ayrılan, Cumhuriyet Halk Partisi Samsun önceki İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, 19 Mayıs ilçesinde vatandaşlarla bir araya geldi. CHP 19 Mayıs İlçe Başkanı Yakup Konuş ve partililerle birlikte ziyaretlerde bulunan Akcagöz, “19 Mayıs ilçemiz, 24 Haziran seçimlerinde, ben yürekten inanıyorum ki, gereğini yapacaktır. Muharrem İnce, toplumun hemen her kesimine heyecan vermeye devam ediyor. Görüyorsunuz, yalanlar, iftiralar havada uçuşuyor. Bunun sebebi, Muharrem İnce’nin, vatandaş üzerinde uyandırdığı olumlu etkidir. ‘Erken seçim bu millete ihanettir’ diyenler, neden erken seçim yapmaya mecbur kaldılar? İşler yolunda gidiyorsa, neden apar topar erken seçim ilan ettiniz? Yok eğer işler yolunda değilse, bu millet yeniden sizi niy…

Develt Bahçeli Son Günde Neler Dedi?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Büyük Ankara Mitingi'nde yaptığı konuşma metni... Asaleti ve Adaletiyle Çağlara Damga Vurmuş Büyük Türk Milleti, Aziz ve Muhterem Vatandaşlarım, Çok Değerli Dava Arkadaşlarım, Saygıdeğer Hanımefendiler, Beyefendiler, Hepinizi hürmetle, muhabbetle selamlıyorum. Bugün Ankara bir başka güzel. Bugün Ankara bir başka görkemli. Gelsinler bu meydana baksınlar. Gelsinler şu muazzam heyecanı, şu muhteşem coşkuyu görsünler. Uzaktan konuşmak basit, atıp tutmak, yalana, dolana sarılmak kolay. Milliyetçi Hareket Partisi’ni infaz etmek isteyen arsızlar, 49 yılımızı imhaya girişen alçaklar, yüreğiniz yetiyorsa gözlerinizi çevirin de imrenilecek ahlaka, iftihar edilecek adamlığa, taşkın mertliğe, aşkın inanmışlığa…

Kalkınma yerelden başlar

Canik Belediye Başkanı Osman Genç; 'Kalkınma yerelden bayları' dedi. İlkadım'da bir işyerinin açılışını gerçekleştiren Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "Kalkınma yerelden başlar. Şehirlerimiz geliştikçe, büyüdükçe Türkiye de büyüyecektir" dedi. Canik Belediye Başkanı Osman Genç, İstiklal Caddesi'nde bir işyerinin açılışına katıldı. Yoğun ilginin olduğu açılışta vatandaşların ilgisiyle karşılaşan Başkan Genç, işyerinin açılışını gerçekleştirdi. Başkan Osman Genç, açılış öncesi yaptığı konuşmada, ülkelerin gelişiminde şehirlerin önemli rol oynadığına dikkat çekerek, kalkınmanın yerelden başladığını ve Canik Belediyesi olarak hayata geçirdikleri projelerle Türkiye'nin kalkınmasına katkı sağladıklarını söyle…

Usta; iş adamlarıyla birlikte kahvaltıda ne konuştu?

24 Haziran seçimleri 48 saatten az bir süre kala çalışmalarını sürdüren Erhan Usta, illetvekili seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi'ne destek vermelerini istedi. 24 Haziran seçimleri 48 saatten az bir süre kala çalışmalarını sürdüren Erhan Usta, iş adamı Temel Camadan'dan programa katıldı. Samsun Golf Kulübü bünyesinde yapılacak programa; Milletvekili adayı Murat Camadan, İl Başkanı Taner Tekin ve çok sayıda iş adamı katıldı. İş adamlarına Cumhur İttifakı anlatan Usta, milletvekili seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi'ne destek vermelerini istedi. Şube Müdürü Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği'ne (MUSİAD) Ziyarette bulunan Usta, daha sonra Exe Haber Medya'da Erdal Bozkurt'un canlı yayın konuğu oldu. Gündeme süt soruları cevaplay…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ