SON DAKİKA

Galatasaray : 3 Lokomotiv Moskova : 0

DÜNYA, GÜNCEL, MANŞET, SPOR

Amerika’ya vize koymak…

Bu biyografi 11 Ekim 2017 - 13:45 'de eklendi ve 254 görüntüleme kez görüntülendi.

Yeniçağ Yazarlarından Ahmet GÜRSOY, son yazısında ABD ile Türkiye arasında yapılan karşılıklı Vize koyma olayının arkasını ve önünü, bugünkü durumu ve yarın Türk ekonomisine nasıl etki yapacağını yazdı.

ABD’ye karşı vize koyan bir Türkiye haline geldik.. Ne mutlu bize. Demek ki şamar oğlanı rolünü terk ettik ve “biz de varız” diyebildik.

Çok güzel..

Evet, bu karşılıklı vize koymaların faturası hem ekonomiye ve hem de halka doğrudan yansıyacaktır.

Bu doğru.

Nitekim iş dünyası çok mutlu değil.

ABD ile ticari ilişkilerimiz ithalat ve ihracat boyutunda milyar dolarları buluyor.

Bu da tamam.

Ancak, ortada bir de devletlerarası siyasi ilişkiler var ve ABD yıllardır Türkiye’ye karşı tek taraflı dayatmalar yapıyor. Bunun da ötesinde NATO iş birliğini kendi lehine kullanıyor.

Yıllardır binlerce insanımızı şehit eden PKK terörünü destekliyor. Orta Doğu bölgesinden elini çekmediği gibi bugünkü durumun planlayıcısı da yine onlar.

Kim ne derse desin ABD, dünya barışının önündeki en büyük engel.

ABD kesinlikle dostumuz değil.

Kesinlikle müttefikimiz de değil.

Çünkü ittifaklar dönemi, Birinci Dünya Savaşı öncesinin koşullarına göre yapılmıyor. Sanayi ötesi toplumda geçerli olan vekâletler savaşı. Asimetrik kavga temelinde gelişiyor. Her şey anlık ve sürece göre şekil alıyor.

Böyle bir durumda Birinci Dünya Savaşı dönemindeki “dostluk” anlayışı veya sürdürülebilir bir ittifak düşünülemez. Nitekim. Gerçek ortada.

Ne yaptı ABD?

PKK’nın isim değiştirmiş kolu olan PYD’yi silahlandırdı. Bir taraftan da eğitiyor. O da yetmiyor, bir taşeron olarak kullanıyor.

Hâlbuki Türkiye ABD’ye, “gel birlikte operasyon düzenleyelim” demişti.

Ama yapmadılar.

Ve bizimkiler “Bu nasıl müttefiklik” diye bağırıp çağırdılar.

Yeni siyaset şekli, içinde bulunduğumuz çağın değerlerine göre şekilleniyor. Eski anlayış ve beklentilere göre değil. Şimdi anlık ve hızlı karar alma zamanı. Öyle ise ittifaklar da anlık ve hızlı değişecektir.

Türkiye’yi yönetenlerin bunu anlaması epey zaman alacak gibi.

Kimse açıktan söylemiyor ama ABD en az 40 yıldır Türkiye ile dolaylı yoldan savaşıyor. ABD’nin silahlı savaşçıları, PKK. Siyasi savaşçıları ise ideologlar ve bunların siyasi kanadı.

Bu savaşın görülür hale gelmesi epey zaman aldı. İşte şimdi her şey ortada.

İçinde bulunduğumuz durum ise, ABD’nin kaçıncı kere suçüstü yakalandığı halde bir türlü muhakeme edilememesiydi. Türkiye, ilk defa doğru  bir şey yaptı. Bütün darbeler sonrasında yapması gereken şeydi bu. Suçluları yargılamak ve varsa dış bağlantılarını hukuk yoluyla ortaya dökmek.

Kısacası yargılamak..

İşte şimdi bu adımı atarak, bizzat hukuk kanalıyla ABD’nin darbelerdeki iş birliğini ortaya çıkaracak. Ve elbette ABD siyasi bir sanık durumuna düşecek. Patırtının en önemli sebeplerinden biri bu. Bu yönüyle mesele tarihi bir başlangıç sayılır. Burada zayıf nokta Türkiye’nin ekonomisi. ABD’nin zayıf noktası ise, okumak isteyenlerin, sağlık problemleri olanların önünü kesiyor olması ki bu evrensel insan haklarına aykırı bir durumdur. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un yerinde tespitiyle; “ABD hükümeti aldığı vize kararı ile direkt Türk Milletini hedef almıştır.” Elbette sözde Amerikan demokrasisin insan hakları ile samimiyet sınavıdır bu.

Kaynak: Amerika’ya vize koymak… – Ahmet GÜRSOY

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Erdoğan: Dünya 5’ten büyüktür

Erdoğan: Dünya 5'ten büyüktür Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medya hesabı twitter'dan #WorldIsBiggerThan5 hashtagiyle bir dizi paylaşımda bulundu. Erdoğan, Dünya 5'ten büyüktür' başlığıyla paylaştığı mesajlarında, "Birleşmiş Milletler’i zulmün değil adaletin kaynağı haline getirmeliyiz" çağrısında bulundu. Erdoğan'ın paylaşımları şöyle:  Erdoğan: Dünya 5'ten büyüktür   Erdoğan: Dünya 5'ten büyüktür   Erdoğan: Dünya 5'ten büyüktür   Erdoğan: Dünya 5'ten büyüktür Kaynak Yeniçağ…

Sedat Laçiner’e FETÖ’den 9 yıl hapis

ÇOMÜ eski rektörü Sedat Laçiner, FETÖ üyeliği suçundan 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Oda TV'nin haberine göre, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin (ÇOMÜ) bir önceki rektörü Sedat Laçiner, tutuklu yargılandığı Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) davasında, 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. 15 Temmuz darbe girişiminden önce her akşam televizyonlarda evlerimize misafir olan Sedat Laçiner , darbe girişiminden sonra FETÖ/PDY davasında örgüt üyeliği gerekçesiyle 20 Temmuzda gözaltına alındı ve 23 Temmuz da ise tutuklanmıştı. Sedat Laçiner, Çanakkale E Tipi Kapalı Cezaevi'nde 2 yıldan bu yana tutuklu bulunmaktaydı. Laçiner'in yargılandığı dava bugün sonuçlandı. Çanakkale 2'n…

AK Parti ve MHP Yerelde anlaştı

AK Parti ve MHP  24 Haziran Genel seçimlerde kurdukları ittifakı yerel seçimlerde de devamı konusunda prensipte anlaştı. AK Parti’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, “İttifak görüşmeleri için heyetler oluşturuldu. İlk görüşmeyi bugün yaptık ve heyetler görüşmeye devam edecek. Bu görüşmede detaya girmedik. İttifaka sadık kalacağımızı vurguladık” açıklamasında bulundu. MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz da "Cumhur İttifakı iradesinin yerel seçimlerde de aynen devam etmesi hususunda karşılıklı irade beyanında bulunduk. Bu günkü görüşmemiz sonunda görüşmelerin devamı konusunda mutabık kaldık." ifadelerini kullandı. Kaynak Yeniçağ…

OKA YÖNETİM KURULU EYLÜL AYI TOPLANTISI AMASYA’DA GERÇEKLEŞTİ

        Vali Osman Kaymak, Amasya’da düzenlenen (OKA) Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Eylül ayı toplantısına katıldı.         Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Eylül ayı toplantısı, OKA Dönem Başkanı Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman’ın başkanlığı ve Amasya Valisi Sayın Dr. Osman Varol’un ev sahipliğinde, Çorum Valisi Sayın Necmeddin Kılıç, Valimiz Sayın Osman Kaymak ve yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile Amasya’da gerçekleştirildi.         OKA Dönem Başkanı Tokat Valisi  Dr. Ömer Toraman toplantıda yaptığı konuşmasında, “Değerli Yönetim Kurulu Üyeleri ve Saygıdeğer Basın Mensupları; Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinden oluşan bölgemizde başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere yerel yö…

Diyarbekirspor A.Ş. – YILPORT SAMSUNSPOR: 1 – 0

Yılport Samsunspor Diyarbekirspor A.Ş. ile karşılaştı. MAÇTAN DAKİKALAR: 7. dakikada Diyarbekirspor A.Ş.’nin geliştirdiği ani atakta Emre’nin şutunda kaleci Ahmet topu kornere çıkarttı. 12. dakikada İshak’ın kullandığı serbest vuruşta kaleci topu son anda kurtardı. 15. dakikada Erhan Şentürk’un kullandığı serbest vuruşta barajı geçen topu kaleci Gökhan Yenigün son anda tokatladı. 23. dakikada ani gelişen Yılport Samsunspor atağında topla buluşan İshak’ın kaleye çektiği şut az farkla yandan auta çıktı. 29. dakikada Kubilay’ın ceza sahasına yaptığı ortada, İshak topu daha uygun pozisyonda bulanan Metincan’a bıraktı. Metincan’ın kaleye çektiği şutu Gökhan Yenigün son anda uzaklaştırdı. 37. dakikada Metincan’ın ara pas…

BAŞKAN ZİHNİ ŞAHİN: “CUMHURBAŞKANIMIZA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinin UNESCO daimi listesini alınması için çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi toplantı salonunda saat 11.00 de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman başkanlığında, Danışma kurulu eşgüdüm ve denetleme kurulu ile toplantısı yapılıp sorunlar dinlenildi. Samsun Büyükşehir belediye Başkanı Zihni Şahin toplantılar hakkında bilgi aldı. Başkan Şahin: “İnanılarak ortak bir çalışma yürütülmektedir. Tüm Samsun olarak sahip çıkılmaktadır.” Dedi. TÜM HAZIRLIKLARI YAPIYORUZ Samsun Büyükşehir Belediye başkanı Zihni Şahin yaptığı açıklamada şunları söyledi: Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin destek ve çabalarıyla UNESCO D…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ