Son Dakika
25 Nisan 2018 Çarşamba

Başbakan Binali Yıldırım görevi bırakıyor mu?

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı görüşmeleri sürerken kulislerde kabine değişikliği yapılabileceği ve Başbakan Binali Yıldırım’ın görevini bırakabileceği iddia edildi.

13 Aralık 2017 Çarşamba, 11:39

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı görüşmeleri sürerken kulislerde kabine değişikliği yapılabileceği ve Başbakan Binali Yıldırım’ın görevini bırakabileceği iddia edildi.

Ankara’yı sarsan iddianın ardından kulislerde ayrıca, bir önceki kabine değişikliğiyle ilgili olarak “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın istediği gibi olmadı” yorumları yapıldı. Yıldırım’ın, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı’na aday gösterilmesinin kesinleşmesi durumunda görevini bırakacağı ileri sürüldü.

‘BAHÇELİ SIKI BİR PAZARLIK YAPACAK’T24’ten Hülya Karabağlı’nın haberine göre 2019’da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri için AKP ve MHP arasında nasıl bir ittifak şekilleneceği ise merak konusu oldu. MHP kulislerinde, böyle bir ittifakın, yalnızca “birkaç bakanlık” karşılığında gerçekleşmeyeceği, Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin “sıkı bir pazarlık yapacağı” konuşuluyor.

Tek çatı altında partilerin tüzel kişiliklerini koruyarak seçime girebileceğine dair düzenlemenin, yakın zamanda yapılması bekleniyor.

Kaynak: haberek

EDİTÖRÜN YORUMU: Ben şahsen Atasözlerine çok değer veririm. O sözler 100 yılların imbiğinden süzülerek gelmiş sözlerdir. Mesela “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz” Bu söz günlük hayatımızda çokça da kullanılan bir atasüzüdür. Şimdi eğer TBMM kulislerinde Binali Yıldırım’ın görevden azledileceği konuşuluyorsa mutlaka bir kaynağa dayanıyordur. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan siyasi hedefine ulaşabilmek için en yakınındaki kişilerin bile gözyaşına bakmadan harcayabiliyor. 15 yıldır bunun çok örneğini gördük. AKP kurucularından yanında kaç kişi kaldı bir düşnün. Hapsini de bozuk para gibi harcadı. Başta Türkiye 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül AKP kurucuları arasından çıkartıldı. Yine AKP’nin kurucularından ve bakanlarından Abdüllatif Şener, İhraç edilen eski Dışişleri bakanı Yaşar Yakış, İçişleri eski Bakanı İdris Naim Şahin, Kurucu listesinden çıkartılan diğer bir isim ise TBMM Başkanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yapan Bülent Arınç, (Belki son günlerde RTE ile arasının düzeldiğine dair işaretler alıyoruz. Belki tekrar kurucular listesine alınmış olabilir) Cemil Çiçek, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, Taner Yıldız, Recep Akdağ, Muammer Güler, Melih Gökçek, Nur Doğan Topaloğlu gibi isimler AKP’nin internet sitesindeki kurucular listesinden çıkarılmışlardı. Ancak bu isimlerden ikisi Başbakan Yardımcısı olarak kabinede görev aldılar. Tekrar listeye eklenmiş olabilir. Yine kuruculardan Hüseyin Tuğcu ve Mete Doğruer’de kurucu listesinden çıkarılan isimlerdir. Erdal Öner, İsmail Tatlıoğlu,Mehmet Gazioğlu, Mehmet Nail Berzek, Mehmet Yaşar Öztürk, Mustafa Öztürk, Raşit Küçük, Yusuf Özertürk kurucular listesinden çıkarılan diğer isimlerdir.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu konuda çok acımasız. Daha düne kadar abi diye hitap ettiği İstanbul Büyükşehir eski Belediye Başkanı Kemal Topbaş’ı bir kalemde sildiği gibi. Yine her fırsatta AKP’yi Erdoğan’dan daha fazla savunan ve attığı twitlerle AKP’yi cansiperhane savunan Melih Gökçek gibi isimleri hiç acımadan ipini çakmiştir.Yine en yakın arkadaşı olan ve bir dönem Başbakanlığa kadar yükselttiği Ahmet Davutoğlu’nu bir gece darbesi ile indiren Erdoğan artık hiç kimseye acımaz.

Tüm bunlardan sonra kaldıki Binali Yıldırım’ın gözyaşına hiç mi hiç bakmaz ve eğer karar verdi ise işi bitmiş demektir.

Tasarım ve Programlama: Tomakin Web Dizayn