Ülkücülerin Abisi, Örnek İnsan Necdet Sevinç

Yıl 1976 Ay’ı tam hatırlayamadım. Türk Milliyetçilerinin ve Ülkücülerin Efsane Gazetesi Hergün’ün Ankara Bürosu’nun açılışındayız. Rahmetli Neçdet Sevinç ile ilk o açılışta tanışma şansım olmuştu. Hatta birlikte resimlerimiz çekilmişti ama o karelerden temin edememiştim. 

23 Temmuz 2017 Pazar, 20:14

Yıl 1976 Ay’ı tam hatırlayamadım. Türk Milliyetçilerinin ve Ülkücülerin Efsane Gazetesi Hergün’ün Ankara Bürosu’nun açılışındayız. Rahmetli Necdet Sevinç ile ilk o açılışta tanışma şansım olmuştu. Hatta birlikte resimlerimiz çekilmişti ama o karelerden temin edememiştim.

Bugün 60’lı 70’li yaşlarını yaşayan Ülkücülerin hemen hepsinin çok yakından tanıdığı ve en azından birçok kitabını okuduğunu, yazılarından ilham aldığını tahmin ediyorum. Necdet Sevinç bizim için yani Ülkücüler için bir örnek insandı. Gerçek bir Ülkücü idi. Adam gibi adamdı. Necdet Sevinç’i bu iki satırla anlatmak, veya tanıtmak mümkün değildir. O bir efsane idi. Onun için burada ne kadar yazsak da onu tam olarak anlatamayız.

Necdet Sevinç, aramızdan ayrılalı 6 yıl olmuş. Yıllar ne çabuk geçiyor. Biz en iyisi Necdet Sevinç’i kendi biyografisinden eserlerini tanıtarak anlatmaya çalışalım. (Aydın Tomakin)

ÜLKÜCÜ NECDET SEVİNÇ (1944 – 23 Temmuz 2011):
Yazar, gazeteci. Gaziantep’te doğdu. İlk ve ortaokulu Gaziantep’te okudu. Gazeteciliğe 1962’de Gaziantep’te yayınlanan Haber gazetesinde başladı. Bir yazısı yüzünden lise son sınıf öğrencisiyken okuldan uzaklaştırıldı. 1966’dan itibaren İstanbul’da, Babıalide Sabah, Bizim Anadolu, Hergün, Ortadoğu, Büyük Kurultay, Yeniçağ gazetelerinde muhabir, yazar, genel yayın müdürü olarak çalıştı.

12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980 öncesi heyecanlı yazılarıyla tanındı. Yazılarından dolayı iki defa silâhlı saldırıya uğrayarak yaralandı. Bütün eserlerinde Türk milliyetçiliği fikir sistemini savundu. Hakkında en çok dava açılan yazarlarımızdandır; yaklaşık beş yıl hapis yattı. Günlük gazete yazılarının dışında Osmanlı düzeni üzerine araştırmalar yaptı, hikâyeler ve oyunlar yazdı.


Hikâyeleri: Acının Tadı (1994). Oyunu: Duruşmalar (1992). Belgesel Roman: İstiklalin Bedeli Gazete yazıları: Yazarını Kurşunlatan Yazılar (1973), Sanık Yazılar (1974), Tutanak (1975), Ferman (2000). Araştırmaları: Ordular, Masonlar, Komünistler (1971), Ülkücüye Notlar (1974), Ajan Okulları (1975; Genişletilmiş yeni yayını: Osmanlı’dan Günümüze Misyoner Faaliyetleri, 2003), Gaziantep’te Yer Adları ve Türk Boyları, Türk Aşiretleri, Türk Oymakları (1983), Osmanlı Sosyal ve Ekonomik Düzeni I (1985; Osmanlılarda Sosyo-Ekonomik Yapı adıyla, 2 cilt bir arada, 1992), Eski Türklerde Kadın ve Aile (1987), Arşiv Belgelerine Göre Tehcir ve Ermeni İddiaları (2003). Pontus’la Hesaplaşma, Osmanlının Yükselişi ve Çöküşü,

ALLAH RAHMET EYLESİN, MEKANI CENNET OLSUN.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi
Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar
Görüntünün olası içeriği: yazı
Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, yazı ve yakın çekim

 

Tasarım ve Programlama: Tomakin Web Dizayn