Karizma Haber

Rusya’da binlerce kişi Nemtsov için yürüdü

Rusya’da binlerce kişi Nemtsov için yürüdü
2.064
01 Mart 2015 - 15:45

MOSKOVA – Rusya’nın başkenti Moskova’da, Kremlin’in yanı başında silahlı saldırı sonucu öldürülen muhalif lider Boris Nemtsov için binlerce kişi ‘yas yürüyüşü’ gerçekleştirdi.

Başkent Moskova’da yaklaşık 7 ilâ 10 bin kişi, Slavyanskaya Meydanı’ndan başlayarak Nemtsov’un öldürüldüğü Bolşoy Moskvoretskiy Köprüsü’ne doğru yürüdü. Yürüyüşe katılanlar Rusya bayrakları, Nemtsov’un resimleri, pankart, çiçek ve siyah kurdele taşıdı. Olaysız bir şekilde gerçekleşen yürüyüşte ‘kahramanlar ölmez’ dövizi dikkat çekti.

İngiltere, Almanya ve Fransa’nın Moskova Büyükelçileri de yürüyüşe katılrıken, mizah dergisi Charlie Hebdo’dan esinlenen bazı grupların #JeSuisBoris yazılı pankart taşımaları dikkat çekti.

Moskova kent yönetimi, 50 bin kişiye kadar yürüyüş için izin verdi.

Rusya’nın ikinci büyük kenti St. Petersburg’da da yaklaşık 6 bin kişi, Nemtsov’un öldürülmesini protesto etti.
Nemtsov’un da organizatörler arasında yer aldığı 1 Mart kriz karşıtı gösteri ise iptal edildi. Yürüyüşte yolsuzlukla mücadele ve yerel yönetimin güçlendirilmesi taleplerinin dile getirilmesi planlanıyordu. Nemtsov’un öldürülmesi üzerine iptal edilen gösteri, ‘Yas yürüyüşü’ne dönüştürüldü.

Nemtsov, muhalefet liberal demokrat parti PARNAS’ın eş başkanlığını ve Yaroslavl kent parlamentosu milletvekilliği görevlerini yapıyordu. Muhalif lider, 1990’lı yıllarda Boris Yeltsin’in devlet başkanı olduğu dönemde enerji bakanlığı ve başbakan yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

gizli çekim sex hikayalerigrup sex hikayeleriiş yeri sex hikayelerikızlık bozma hikayelerikonulu sex hikayeleri