Karizma Haber

Senegal Başbakanı Mouhammad Dionne ilk ekonomi paketini açıkladı

Senegal Başbakanı Mouhammad Dionne ilk ekonomi paketini açıkladı
281
13 Mart 2015 - 10:20

DAKAR – Senegal Başbakan Mouhammad Boun Abdallah Dionne, 10 aylık icraatlarını ve kötü giden ekonomiyi canlandırmak amacıyla ekonomik reform paketini açıkladı. Devlet Başkanı Macky Sall tarafından 6 Haziran’da göreve getirilen Dionne’nin açıkladığı kararlar ile ekonomik sıkıntıların azaltılması hedefleniyor.

Başbakan Mouhammad Boun Abdallah Dionne konuşmasında “Hükümetim adına Senegal halkının güncel sorunlarına cevap vermek için Millet Meclisi’ndeyim. Hükümetimizin şeffaflık ve yolsuzlukla mücadele için yaptığı her şeyi kamuoyuna ile paylaşmamız gerektiğine inanıyorum. Yükseköğrenim ile ilgili olarak birçok sorunun olduğunun farkındayız. Hükümet olarak çözüm yollarını kısa bir sürede bulduk ve bunları çabuk bir şekilde hayata geçireceğiz.” dedi.

Önceki hükümetlerin eksik projelerini tamamlamaya çalıştıklarını ifade eden Dionne, “Bunda kısmen başarılı olduğumuzu söyleyebilirim. Ayrıca yeni karayollarının yapılması konusunda finans sorununu çözdük. En büyük sorunlarımızdan olan genç işsizlik sorunu tamamen bitmese de oranlar düşmeye başladı.” dedi.

Hükümetin açıkladığı reforma paketinde bölgeler arasında bulunan gelir dağılımının eşitlenmesi ve işsizliğin düşürülmesi amacıyla birçok reform yer alıyor. Reform ile ayrıca kadınların iş hayatında aktif rol alması da hedefleniyor.

Hükümet Sözcüsü Ömer Youm da kalan projeleri de en kısa zamanda tamamlayacaklarını ifade etti.

Devlet Başkanı Macky Sall göreve geldiği 2012 yılından beri iki başbakanı görevden almıştı. Son atadığı Başbakan Dionne’nin önündeki en büyük sorun ise milli paranın değer kaybetmesi ve işsizlik. Halk özellikle gıda fiyatlarına yapılan zamlardan şikayetçi. Pahalılıkla mücadele eden hükümet, geçtiğimiz aylarda benzin, mazot ve tüp gazda yüzde 1 ila 2 indirim yapmıştı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

sperrmüll was gehört dazu

betexper