Karizma Haber

Ukrayna’da ağır silahların çekilmesi tamamlandı, esir takası sürüyor

Ukrayna’da ağır silahların çekilmesi tamamlandı, esir takası sürüyor
293
10 Mart 2015 - 12:25

MOSKOVA – Ukrayna’nın ayrılıkçı bölgesi Donbas’ta barış için 12 Şubat’ta imzalanan Minsk Anlaşması çerçevesinde ağır silahların belirlenen sınır hattının gerisine çekilmesi tamamlandı.

Ukrayna televizyonuna açıklamada bulunan Özel Operasyon Sözcüsü Anatoli Stelmah, “Biz şu an itibari ile tüm ağır silahları belirlenen sınır hattının gerisine çektik…” dedi. Ayrılıkçı bölgeler Lugansk ve Donetsk temsilcileri de 1 Mart itibari ile çekilme işlemini tamamladıklarını açıklamıştı.

Minsk Anlaşması çerçevesinde tüm esirlerin karşılıklı olarak serbest bırakılması gerekiyor. Silahların geri çekilmesi ile ilgili takvim 1 Mart’ta sona ermesi ve esir takası da 5 gün içinde tamamlanması öngörülüyordu. Ancak takvim gecikmeli olarak uygulanabiliyor.

ESİR TAKAS LİSTESİ HAZIR

Donetsk bölgesi 220 kişilik esir takası ile ilgili liste gönderdi. Kiev’den henüz bir tarih alınmadı. Ayrılıkçı bölgelere göre Ukrayna’nın elinde 3 bin civarında esir bulunuyor. Donetsk Bölgesi Ombudsmanı Darya Morozova bunlardan 800’ünün siyasi suçlu ve 900 civarında da sivil vatandaşın Kiev’de tutulduğunu söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko da yaptığı açıklamada düşmanın saldırılarının durdurulduğunu, ağır silahların geri çekildiğini, militanların da ağır silahlarını geri çektiğinin gözlendiğini kaydetti.

KIRIM’I GERİ ALMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Kırım’ın yeniden Kiev’e bağlanıncaya kadar çalışacaklarını ifade eden Poroşenko, bölgede bulunan Ukrayna ordusuna ait silahların, kamu mallarının ve Ukrayna vatandaşlarına ait mülkiyetlerin geri alınması ile ilgili çalışma yapacaklarını belirtti. Poroşenko bu konuda dışarıdan destek almayı planladıklarını vurguladı.

POROŞENKO: DOĞU UKRAYNA’DA 1549 UKRAYNA ASKERİ ÖLDÜ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ülkenin doğusunda yaşanan iç savaşta 1549 Ukrayna askerinin öldüğünü, bunlardan 60’ının 15 Şubat’ta ilan edilen ateşkesten bu yana hayatını kaybettiğini söyledi. BM verilerine göre Doğu Ukrayna’da 6 binin üzerinde kişi hayatını kaybetti.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/rhgwgoi8sjcu/public_html/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/sagBlok.php on line 32

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

sperrmüll was gehört dazu

betexper