Karizma Haber

UİB’in de ihracatı geriledi

UİB’in de ihracatı geriledi
380
03 Mart 2015 - 11:00

BURSA – Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), şubat ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,59 gerilemeyle 1 milyar 786 milyon dolarlık dış satışa imza attı. İhracat rakamlarını değerlendiren UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu, “Türkiye’nin genel ihracatını olumsuz etkileyen parite ve kurlar, doğal olarak şubatta UİB ihracatının da bir miktar gerilemesine neden oldu.” dedi. Sabuncu, yılın ilk iki aylık döneminde ise yüzde 3,17 oranında yükselişle 3,6 milyar dolarlık dış satış gerçekleştirdiklerinin altını çizerek, “Ancak yılın ikinci çeyreğinden itibaren, AB’de beklediğimiz olumlu gelişmelerle birlikte ihracatta artış trendimizin istikrarlı bir şekilde devam edeceğini ümit ediyoruz” şeklinde konuştu.

Uludağ İhracatçı Birlikleri’nin (UİB) şubat ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,59 azalışla 1 milyar 786 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yılın ilk iki aylık döneminde artış trendini sürdüren UİB, bu dönemde yüzde 3,17 büyümeyle 3.6 milyar dolarlık dış satışa ulaştı. Geriye dönük 12 aylık dönemde de yüzde 3,32 oranında büyümeyle 23 milyar 591 milyon dolar ihracata imza atan UİB, gelecek dönemden umutlu.

UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu, şubat ayı ihracatında düşüş görüldüğünü, ancak bunun kendilerini umutsuzluğa sürüklemediğini kaydetti. Son aylarda yaşanan dolar-euro paritesindeki ve kurlardaki olumsuz gelişmelerden dolayı ihracattaki sıkıntılara değinen Sabuncu, sebebi küresel olduğu için global dengelerin çok iyi takip edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Sabuncu, “İhracatçımızın bu tür gelişmelerden olumsuz etkilenmemesi için kur riskini iyi yönetmelerini öneriyoruz.” diye konuştu.

Sabuncu, ihracatta gelecek dönemde umutlarını koruduklarını, özellikle yeni pazarlar konusundaki girişimlerinin hız kesmeden sürdüğünü kaydetti. Ayrıca AB bölgesinde yaşanan durgunluğun bu yıl aşılmasının beklendiğini aktaran Sabuncu, sözlerini şöyle sürdürdü: “AB-28 bölgesinde bu yıl yüzde 1.5 ‘in üzerinde büyüme öngörülüyor. Bunun için AB Merkez Bankası’nın eylül ayına kadar bölge ülkelerine her ay 60 milyar euro para pompalayacağı açıklandı. Bunun AB pazarını canlandıracağını ve bizim de ihracatımızın artmasına katkı sağlayacağını ümit ediyoruz. Dolayısıyla yılın ikinci çeyreğinden başlayarak ihracatımızın artış trendinde istikrarı yakalamasını bekliyoruz.”

UİB ihracat rakamlarını açıklayan Sabuncu, ihracat performansıyla ülkenin 2. büyük ihracatçı birliği olarak Türkiye ekonomisine katkılarının süreceğini vurguladı. Buna göre UİB çatısı altındaki ihracatçı birliklerinin dış satış verileri şöyle gerçekleşti:

OTOMOTİV İHRACATI DA GERİLEDİ

UİB bünyesinde faaliyet gösteren birliklerden Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), şubat ayında ihracatını yüzde 5,91 gerileyerek bir milyar 514 milyon dolar oldu. Yılın ilk iki ayında yüzde 6,23 yükselişle 3 milyar 35 milyon dolar dış satışa ulaşan OİB ihracatı, geriye dönük 12 aylık dönemde de yüzde 3,74 büyümeyle 19 milyar 702 milyon dolara ulaştı.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin (UTİB) şubat ayı ihracatında ocak ayında olduğu gibi düşüş yaşandı. Şubat ayında ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,35 gerilemeyle 101,5 milyon dolar dış satışa ulaştı. Yılın ilk iki ayında yüzde 13,2 gerilemeyle 206 milyon dolar ihracat gerçekleştiren UTİB, geriye dönük 12 aylık süreçte de yüzde 0,34 artışla bir milyar 380 milyon dolar dış satış gerçekleştirdi.

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (UHKİB) şubat ayında yüzde 27,54 düşüşle 33 milyon 702 bin dolarlık ihracata imza attı. İki aylık dönemde de yüzde 22,55 gerileyerek 73 milyon 709 bin dolarlık dış satışa ulaşan UHKİB, geriye dönük 12 aylık süreçte ise yüzde 5,77 büyümeyle 549 milyon 194 bin dolarlık ihracat yaptı.

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (UMSMİB) şubat ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,93 düşüşle 13 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. UMSMİB, yılın iki aylık döneminde yüzde 5,19 gerilemeyle 25 milyon 680 bin dolar, geriye dönek 12 aylık süreçte de yüzde 5 büyümeyle 185 milyon 450 bin dolarlık ihracata imza attı.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) ihracatı geçtiğimiz ay yüzde 3 düşüşle 3,9 milyon dolarlık dış satış yaptı. Yılın iki aylık döneminde de yüzde 6,63 kayıpla 6 milyon 657 bin dolar, geriye dönük 12 aylık süreçte ise yüzde 1,99 gerilemeyle 101 milyon 464 bin dolar dış satış gerçekleştirdi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    sperrmüll was gehört dazu

    betexper