Karizma Haber

3 kez temel atıldı 7 bakan gördü. Yapımı yılan hikayesine döndü

295
24 Eylül 2020 - 11:58
3 kez temel atıldı 7 bakan gördü. Yapımı yılan hikayesine döndü

Adana’da Çukurova Havaalanı projesi’ne 2013 yılanda başlamıştı. Proje bitmedi ama  en çok bakan değiştirme, en çok temel atma, en çok seçim görme rekorlarını kırdı.

Adana’da Çukurova Havaalanı projesi’ne 2013 yılanda başlamıştı. Proje hala bitirilemedi. Proje bitmedi ama  en çok bakan değiştirme, en çok temel atma, en çok seçim görme rekorlarını kırdı.

 

Cumhuriyet Gazetesi’nden Abidin Yağmur’un haberine göre, 2013 yılındaki değerlerle 357 milyon TL’ye mal olacağı açıklanmıştı. Çukurova Havaalanı’ın ilk temeli atıldığından beri 7 yıl geçti. Şaka gibi bu havaalanı, 7 yılda 3 kez temel atma törenine sahne oldu.

MAYIS 2013’TE TEMEL ATILDI

Çukurova Havaalanı’nın ilk temel atma töreni Vali Hasan Basri Güzeloğlu döneminde, Mayıs 2013’te atıldı. . ikinci temel atma töreni 2017 mart ayında atıldı. Mersin Valiliği koltuğunda Özdemir Çakacak oturuyordu. Bu proje kapsamında ve süre zarfında 7 Ulaştırma Bakanı geldi geçti.

2572185-810x458.jpg

8 MİLYON METREKARE TARIM ARAZİSİ KAMULAŞTIRILDI

Yapımı yılan hikayesine dönen Çukurova Havaalanı’nın üstyapı işleri temeli ise 10 Haziran 2018  tarihinde atıldı ve  Mersin Valiliği koltuğunda Ali İhsan Su vardı. Çukurova Havalanı’nı için üç temel atma töreni yapıldı ve bu üç temel atma törenine katılmak 3 valiye de nasip oldu. Havaalanı, için 8 milyon metrekare alan kamulaştırılmıştı.

İHALE İPTAL EDİLMİŞTİ

Geçen mart ayında yapılan havaalanının üstyapı tesislerinin ihalesine Limak- Kalyon-Cengiz İnşaat Ortak Girişim Grubu ile Günbeton İnşaat-Terminal Yapı Ortak Girişimi teklif verdi.

Ancak Limak Kalyon-Cengiz İnşaat Ortak Girişim Grubu şartlı teklif verdiği gerekçesiyle elendi. İhaleyi Günbeton İnşaat-Terminal Yapı Ortak Girişimi 100 milyon Avro kira bedeli karşılığı kazandı. 16 Mart’taki ihalenin ardından 27 Mart’ta dönemin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevinden alındı. İhale yeni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun onayına sunuldu. Günbeton İnşaat-Terminal Yapı Ortak Girişimi’nin kazandığı ihale “güvensizlik” gerekçesiyle yeni bakan tarafından iptal edildi.

Kaynak Yeniçağ

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Süperbetin yeni adresi