Karizma Haber

buy tiktok views
bahis siteleri

ABD, S-400 alımları için Türkiye’yi açık tehdit etti

194
10 Temmuz 2019 - 10:16
ABD, S-400 alımları için Türkiye’yi açık tehdit etti

ABD’den, yapılan açıklamada, “Türkiye’nin S400’leri teslim alacağını duyduk. Ankara, bu anlaşmayı sürdürürse çok olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalacak” denildi

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasında, “Türkiye’nin S400’leri teslim alacağını duyduk. Ankara, bu anlaşmayı sürdürürse çok olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalacak” denildi.

 Bakanlık Sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımına ilişkin çok sert açıklamalarda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlık Sözcüsü Morgan Ortagus, “ABD’nin, Türkiye’ye S-400 tedariğine ilişkin tavrı değişmedi. Ankara, bu NATO kriterlerine uymayan anlaşmayı sürdürürse çok olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalacak” dedi.

Bakanlık Sözcüsü Morgan Ortagus, CAATSA yaptırımlarını içeren tasarının Kongre’den geçtiğini hatırlattı.  Ortagus, Sonuçları Türkiye açısından olumsuz olacaktır” ifadelerini kullandı.

CAATSA NEDİR?

ABD’nin düşman saydığı  kurum ve kişilere karşı uygulanan bir dizi yaptırım rejimini içeren yasanın kısaltılmışıdır.  CAATSA ile ABD, Türkiye’de ve Rusya arasında yapılan  S-400 anlaşmasına imza atan kişi ve kurumlara yaptırım uygulayabilecek.

ABD, buna benzer bir yaptırımı İran’ın nükleer araştırmaları ve uranyum zenginleştirme krizde kullanmış ve İran’ın dini lideri Hamaney’e kadar birçok yetkiliye yaptırım uyguladığını duyurmuştu.

Kaynak Yeniçağ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.