Karizma Haber

bahis siteleri

Adige Kültür Derneği Üyeleri İftarda Buluştu

434
25 Mayıs 2019 - 23:29
Adige Kültür Derneği Üyeleri İftarda Buluştu

Samsun Adige Derneği, Çerkezlerin yurtlarından sürgün edilişinin 155. yıldönümünü anmak üzere iftarda buluştular. 

 

Çerkezlerin yurtlarından sürgün edilişinin 155. yılında Samsun Adige Derneği ve Atakum Belediyesinin birlikte organize ettikleri Adigeliler,  Atakum Yalıkafede iftar yemeğinde biraraya geldiler.

Adige Derneği’nin iftar programında, iftar saati öncesinde bu anlamlı günde buluşmanın anlam ve önemini anlatmak üzere OMÜ Yakınçağ Tarihi Anabilim Dalı Profösörü Mehmet Yavuz Erler kürsüye davet edildi.

Mehmet Yavuz Erler konuşmasında; Çerkezlerin yurtlarından sürgün edilişinin hikayesini anlattı. Erler; “1859-1864 yıllarında yurtlarından sürülen Çerkezler deniz yoluyla, Kafkasya’da, Taman, Tuapse, Anapa, Tsemez, Soçi, Adler, Sohum,Poti, Batum vd. limanlardan bindirilip Osmanlı Devleti’nin Trabzon, Samsun, Sinop, İstanbul, Varna, Burgaz ve Köstence limanlarında indiriliyordu.

1865-1866 sürgünü ile Osmanlı Rus harbinden sonraki 1878 tehciri kara yolu ile gerçekleştirildi. Doğu yolundan genellikle Çeçen, Dağıstan, Asetin, Kabardey muhacirleri göçe zorlanmışlardır. Sürgün yolunda çekilen çileler, Yolda telef olanların feci durumlarını burada anlatmakla bitiremeyiz.

Kuruluşundan beri iç porblemlerini çizmede tahcir ve iskan metoduna sıkça başvuran Osmanlı Devleti, 9 Mayıs 1857 tarihinde ‘TEHCİR KANUNU” ÇIKARMIŞTIR. Bu arada Rus Çarı ile gizlice ittifak etmiştir. Gözmenlerin mal, can ve hürriyetleri, sair tüm hakları Sultanın garantisi altında idi. Hertürlü vergiden muaf olarak arazi  verilmesi vaad edilmişti. Anadolu’ya yerleşenler 12 yıl askerlikten muaf tutulmuştu. 1860 yılında İskan-ı Muhacirin Komisyonu Kuruldu. Burada ekonomik ve politik çıkarlar gözetilmişti. Buradan da anlaşılıyor ki; Çerkezlerin göçe tabi tutulması, Omanlı Devleti’nce planlanmıştı. Daha sonra gelişen fiili durumdan çık daha önce programlanmış bir iş olarak görülmektedir” dedi.

RUSYA’NIN İSKANA MÜDAHALESİ

Prof. Erler konuşmasının son bölümünde ise; “Binlerce yıllık yurtlarından zulüm ve kanla sürdüğü milyonlarca insanı gittiği yerde de rahat bırakmayan Rusya, onların nerelerde iskan edileceğine de müdahale etmiştir. Rusların 2 Mart 1878 tarihinde Osmanlı Devleti ile imzaladığı anlaşmada, Rus hududuna yakın yerlerde iskan edilen Çerkeslerin iç bölgelere gönderilmesi hususu üzerinde durulmuştur. Nitekim bu doğrultuda 150.000 Çerkes bu defa Rumeli’den Anadolu’ya göç ettirilmiştir.” diye sözlerini tamamladı.

Yine iftar öncesi, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci kısa bir konuşma yaptı. Deveci konuşmasında; “Demokrasi tarihimizin 100. yılında birlikte yaşama kültürünü hep birlikte hayata geçirmeliyiz. Kökeni ne olursa olsun. Atatürk Türkiye’sinde bu çoklu kültürü yaşatmalıyız” dedi.

İftar vakti hep birlikte iftar yemeği yenildi. Sohbetler edildi.  Ardından yemek duası yapıldı.

Daha sonra hep birlikte Atakum Halk İskelesinde 155 yıl önce sürgünde ölenlerin anısına denize karanfiller atıldı. Ölenlerin ruhlarına dua edilerek yad edildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

samsun web tasarım