Karizma Haber

Akademisyen Gündoğdu mutfaktaki gerçek enflasyonu açıkladı.

Akademisyen Aysel Gündoğdu, 1 yıl boyunca tüm alışverişlerinde aynı marketten aynı ürünleri aldı.

Akademisyen Gündoğdu mutfaktaki gerçek enflasyonu açıkladı.
101
07 Ocak 2021 - 11:29

Akademisyen Aysel Gündoğdu, 1 yıl boyunca tüm alışverişlerinde aynı marketten aynı ürünleri aldı.

Akademisyen Aysel Gündoğdu, 1 yıl boyunca tüm alışverişlerinde aynı marketten aynı ürünleri aldı. Doç. Dr. Gündoğdu’nun 1 yıl boyunca aldığı fişleri biriktirdi. Bir yılın sonunda fişleri ve fiyatları karşılaştırmasıyla halkın yaşadığı gerçek enflasyon ortaya çıkardı. Fiyatlar 1 yılda yüzde 33 arttı. MB’sı kısa süre önce yayınladığı son enflasyon raporunda  tahmini yıllı enflasyonun yüzde 12.1 olarak açıklanmıştı.
TÜİK ise yıllık enflasyonu 14.6 olarak açıklamıştı.

Medipol Üniversitesi’nden Doç. Dr. Aysel Gündoğdu, gerçek enflasyonu açıkladı. Gündoğdu; sosyal medya hesabı Twitter’dan her ay marketten yaptığı aynı alışverişin fişlerini paylaştı.

Doç. Dr. Gündoğdu, Ocak 2020 ile Ocak 2021 arasında biriktirdiği fişlerini karşılaştırdığında, 1 yıllık fiyat değişimi gözler önüne serildi. Gündoğdu’nun “Geçim sepeti” adını verdiği ve en temel ürünlerden oluşan alışverişi Ocak 2020’de 85.55 lira tutuyordu, aynı ürünler aynı markette Ocak 2021’de alındığında ise 113.60 lira tuttu.
Gündoğdu, alışverişinde yağ, makarna, yumurta, peynir, çay ve un gibi temel gıda malzemeleri bulunuyordu.

Doç.Dr. Aysel Gündoğdu’nun hesabına göre; “Geçim Sepeti adını verdiği bir yılda yaptığı alışverişlerin fiyatı yüzde 32.78 arttı. En temel ve en ucuz markalarla alışveriş yaptığını ve sadece 10 adet üründen oluşan mini sepet olduğunu ifade etti. Aynı sepet geçen sene Ocak’ta 85.55 TL’ye dolarken,  bu ay 113.60 TL’ye doldu.  Marketi ve markaları değiştirmiş olsaydım, bu oran çok daha yüksek çıkardı.” dedi.

ARADA UÇURUM VAR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık ayı enflasyon rakamlarını birkaç gün önce açıkladı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre enflasyon aralık ayında yüzde 1,25 artarken, yıllık bazda yüzde 14,60 olmuştu. Merkez Bankası’nın kısa süre önce yayımlanan son enflasyon raporunda ise yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 12.1 olarak açıklanmıştı.
İşte Doç. Dr. Gündoğdu’nun geçim sepeti;

 

zammmmmm.jpgmarket-001.jpg

doc-dr-aysel-gundogdu.jpg

Kaynak Yeniçağ

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    tempobet güncel giriş
    merter araç kiralamaMuş evden eve nakliyatNevşehir evden eve nakliyatNiğde evden eve nakliyatOrdu evden eve nakliyatbakırköy evden eve nakliyat
    Egobet
    Celtabet
    Youwin