Karizma Haber

bahis siteleri

Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

Samsun Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, 30737 sayılı kanunun yürürlüğe giren “Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği” konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi
245
31 Mayıs 2019 - 22:34

Samsun Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, 30737 sayılı kanunun yürürlüğe giren “Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği” konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Samsun Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü 29 Mayıs 2019 tarihinde, asansör montaj ve bakım faaliyetinde bulunan firmalar, asansör sektöründe çalışan mühendisler, belediyelerin ruhsat-tescil birimlerinde çalışan personeli ile A tipi muayene kuruluşu personeline yönelik olarak 06.04.2019 tarihli ve 30737 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği” konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünün koordinasyonunda TSE Samsun Belgelendirme Müdürlüğü ile birlikte düzenlenen toplantının açılışında Samsun Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahattin ALTUNSOY ve TSE Samsun Belgelendirme Müdürü Erol KAYGI konuşma yaptı.

Teknoloji İl Müdürü Selahattin ALTUNSOY; “Asansör sektöründe mevzuat ve standartlar konusunda köklü değişimler olduğunu ve olmaya da devam ettiğini söyledi. Selahattin ALTUNSOY “Yönetmeliğin uzun bir aradan sonra yayınlandığını, bu toplantının amacının Yönetmeliğin taraflara iyi anlatılarak firmaların varsa eksikliklerinin ortaya konulmasını ve kafalarındaki soru işaretlerinin giderilmesinin hedeflendiğini, Bakanlığımız talimatları ve denetim programı doğrultusunda bayramdan sonra gözetim ve denetim faaliyetlerine ağırlık verileceğini, sorun yaşamamak için bir an önce eksikliklerin giderilmesini ve kafalarında oluşacak sorular ve sorunlar hakkında her zaman İl Müdürlüğü ile iletişime geçilebileceğini” belirtti.

TSE Samsun Belgelendirme Müdürü Erol KAYGI, “Asansör konusunda TSE olarak üzerlerine düşeni her zaman yapmaya çalıştıklarını, Samsun’un asansör denetimleri konusunda ve belgeli firma konusunda iyi bir yerde olduğunu, daha da iyi olması için bu toplantının vesile olacağını” belirtti.

Daha sonra asansör denetçisi ve Piyasa Gözetim ve Denetim Şube Müdürü Aycan TÜRKEL tarafından Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği konusunda sunum yapıldı. Sunumda özellikle;

· Asansörlerin Tescili,

· Bakım, Bakımın Kapsamı ve Bakımla İlgili Diğer Hususlar,

· Garanti Belgesi, Satış Sonrası Hizmetler ve Yetkili Servis ile İlgili Şartlar,

· Mevcut Asansörün Güvenlik Seviyesinin Arttırılması,

· Yönetmelikte yapılan değişiklikler,

· Yönetmeliğe aykırı durumlarda uygulanacak olan idari yaptırımlar konularında bilgiler verildi. Sektörün karşılaştığı sorunlar ve çözümü konusunda katılımcıların sorularına cevaplar verildi.

Daha sonra TSE Samsun Belgelendirme Müdürlüğü uzmanı Emrah KOYUNCU tarafından asansör bakım hizmeti sunacak firmalar için zorunlu olan “TS 12255-2017 –Yetkili Servisler-Asansör Bakım Servisleri-Kurallar” standardı konusunda sunum yapıldı. Sunumda, standardın detayları anlatılarak Hizmet Yeterlik Belgesi(HYB) başvuru süreçleri, standardın gereklilikleri ve TS 13015 standardı içeriğinde bakım faaliyetinin nasıl ve hangi kriterler doğrultusunda yapılması gerektiği konularında detaylı bilgiler verildi.

Samsun Valiliği Konferans salonunda düzenlenen toplantıya, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahattin ALTUNSOY, Şube Müdürleri, denetimle görevli personel, TSE Samsun Belgelendirme Müdürü Erol KAYGI, TSE uzmanları, OKASDER (Orta Karadeniz Asansör Sanayicileri ve İşadamları Derneği) Yönetim kurulu başkanı ve üyeleri, Samsun’da faaliyet gösteren TSE’den Hizmet Yeterlilik Belgesi sahibi 54 firmanın temsilcileri, İlçe belediyelerinin ruhsat ve tescil ile ilgili görevli personelleri, A tipi muayene kuruluşu yetkilileri ile mühendisler olmak üzere 100 e yakın kişi katıldı.

Toplantı karşılıklı soru ve cevapların ardından son buldu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

samsun web tasarım