Karizma Haber

Aşı zorunluluğu yasası kabul edildi

1
01 Ağustos 2021 - 13:53
Aşı zorunluluğu yasası kabul edildi

Özbekistan parlamentosu  zorunlu aşı uygulamasını öngören yasayı kabul etti.facebook sharing button

Özbekistan’da parlamentonun üst kanadı olan Senato genel kurulunda, “Özbekistan vatandaşının sıhhi ve epidemiyolojik refahını temin etmeye yönelik bazı yasal düzenlemelerin yapılmasına ilişkin yasa” görüşülerek onaylandı.

Bu kapsamda, ülkede insanlar için tehlikeli olan bulaşıcı hastalıkların yayılma tehlikesi durumunda, Devlet Baş Sıhhi Doktorunun kararı ile ahaliye zorunlu aşı uygulanabilecek.

AŞI YAPTIRMAYANIN İŞİNE SON

Yeni yasa değişikliği ayrıca işverenlere, bu konuda bazı haklar da tanıyor. Mesela, bulaşıcı hastalıkların yayılma riski olduğu bir dönemde aşı yaptırmayı reddeden çalışanının işine son verebilecek veya belirli bir süre işten uzaklaştırma cezası verebilecek.

Söz konusu yasa değişikliği, Cumhurbaşkanı tarafından imzalanmasının sonra yürürlüğe girecek.

Geçen hafta, Özbekistan Baş Sıhhi Doktorunun kararıyla, ülkede isteğe bağlı yapılan aşı uygulaması artık zorun sağlık personeli, öğretmen, asker ve emniyet görevlileri, banka, noter, postane, kafe, kuaför, alışveriş, turizm ve diğer hizmet sektörü temsilcileri ile kamu çalışanlarının da aralarında bulunduğu bazı görevli ve meslek sahipleri için zorunlu kılınmıştı.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/rhgwgoi8sjcu/public_html/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/sagBlok.php on line 32

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

sperrmüll was gehört dazu

betexper