Karizma Haber

Asıl yangın bakanlıkta. Hackerler dataları hackledi fidye istiyor

3
05 Ağustos 2021 - 5:25
Asıl yangın bakanlıkta. Hackerler dataları hackledi fidye istiyor

Ngazete yazarı Nuray Başaran, Türkiye  10 gündür çok yönlü yangınlarla boğuşutuğunu, dahası asıl yangının Tarım ve Orman Bakanlığı’nda olduğunu yazdı.

Ngazete yazarı Nuray Başaran, Türkiye  10 gündür çok yönlü yangınlarla boğuşutuğunu, dahası asıl yangının Tarım ve Orman Bakanlığı’nda olduğunu yazdı.

Başaran, Tarım ve Orman Bakanlığının dataları yurt içinden mi veya yurt dışından mı olduğu bilinmeyen hackerler tarafından ele geçirildiği ve fidye istendiğini söyledi.

Ngazete yazarı Nuray Başaran, Bakanlığın datalarının hackerler tarafından ele geçirildiğini iddia etti.

Başaran yazısında, “Türkiye’de ormanlar yanıyor, insanlar kan ağlıyor, tatil yöreleri ve oteller boşaltılıyor, ama başka bir yangında Tarım Bakanlığı’nda devam ediyor. Bakanlığın tüm dataları hacklendi. Olay bununla da kalmadı! Hackerler, dataların tekrar açılması için de bakanlıktan fidye istiyor. Söz konusu olay ne hikmetse zamanlama olarak, Türkiye’de ormanlar cayır cayır yanarken 3 gün önce oldu.” ifadelerini kullandı.

“Bakanlığa sabah gelen çalışanlar, büyük bir sürprizle karşılaştılar. Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı tüm dataların hacklendiği görüldü.” Diyen Nuray Başaran’ın yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

“Tam da yangın bölgeleri ile ilgili işlemler noktasında dijital hıza ihtiyaç duyulduğu bir dönemde, tüm sistem çökmüştü.

İşin daha da kötürü yedekleri de yoktu.

Tarım ve Orman Bakanlığı datalarını  hackleyenler, sistemi eski haline getirmek için ciddi rakamlarda fidye istiyordu.

Data operasyonunun orman yangınları ile aynı anda olması çok daha farklı bir anlam taşıyordu. Orman yangınlarına müdahalede kullanılacak bilgilere de ulaşılamadığı ifade edildi.

Bakanlık çalışanları , eş zamanlı olarak,  farklı server’lardaki verilerin de hacklenmesinin de çok manidar olduğuna dikkat çektiler. Dinlediğimiz bakanlık çalışanları, “‘Bu datayı hackleyen kişilerin bakanlığın veri tabanını ve veri haritasını çok iyi biliyor olması lazım. Yoksa farklı farklı dataların eş zamanlı hacklenmesi mümkün değil’ yorumunu yaptılar. Bu durumun aynı zamanda bugün için bir milli güvenlik konusu ve beka sorunu olduğuna da dikkat çekiyor.

BAKANLIK OLAYI DOĞRULADI

Bu arada telefonla Tarım Bakanı Basın Müşaviri Ender Sever’in bilgisine başvurduk. Server, konudan bilgisi olmadığını söyledi. Ancak çok hızlı geri dönüp olayı doğruladı.

Sever, bu konuda 72 saat önce sorun yaşandığını, Cumhurbaşkanlığı İletişim Ofisi ile koordineli olarak sorunun tamamlanacağını ve en kısa zamanda çözüleceğini belirtti. ‘Bu konuda polise de bilgi verilip suç duyurusunda bulunuldu. Sorun, Cumhurbaşkanlığı İletişim Ofisi tarafından takip ediliyor ve yönetilip çözülecek’ dedi.”

İlgili Haberler

 


Warning: A non-numeric value encountered in /home/rhgwgoi8sjcu/public_html/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/sagBlok.php on line 32

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

sperrmüll was gehört dazu

betexper