Karizma Haber

Avrupa Parlamentosu’ndan Venezuela kararı

Avrupa Parlamentosu, Venezuela’da kendisini geçici devlet başkanı olarak tanıyan Guaido2yu tanıma kararı aldı.

Avrupa Parlamentosu’ndan Venezuela kararı
499
31 Ocak 2019 - 18:23

Avrupa Parlamentosu, Venezuela’da kendisini geçici devlet başkanı olarak tanıyan Guaido’yu tanıma kararı aldı.

Avrupa Parlamentosu,  Venezuela’da kendini “geçici devlet başkanı” ilan eden muhalif lider Juan Guaido’yu tanıma kararı aldı.

AP’nin Brüksel’deki “Venezuela’da durum” başlıklı son yapılan oturumda dün Latin Amerika ülkesindeki gelişmeleri görüşen üyeler, bugün karar tasarısını oyladı.

Avrupa Parlamentosunda yapılan oylama sonucunda, “Guaido’yu Venezuela Anayasası’nın 233’üncü maddesi doğrultusunda geçici devlet başkanı olarak tanıyan” tasarı 104’e karşı 439 oyla kabul edildi.

Tasarıda, “ülkedeki mevcut yönetime insan hakları ihlallerine bir an önce son verilmesi” çağrısında bulunuldu.

VENEZUELA’DA YAŞANANLAR

Venezuela’da muhalefet ve iktidar yanlılarının 23 Ocak Çarşamba günü düzenlediği mitingler, bölge ve ülke açısından son derece önemli gelişmelere yol açmıştı.

Venezüella Parlamentosunda, çoğunluğu muhalefetin elinde bulunan Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini “geçici devlet başkanı” ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Peru, Ekvador, Paraguay, Kanada, Kolombiya, Brezilya, Şili, Kosta Rika, Guatemala, Panama ve Arjantin gibi ülkeler tarafından tanınmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini tekrarlamıştı.  Maduro da bu gelişmeler üzerine ABD ile politik ve diplomatik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkinin süreceğini duyurmuştu.

Kaynak Yeniçağ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

sex hikayeleri