Karizma Haber

Ay’a ilk ayak basan Amerikalılar dönüşlerinde neden teşekkür için Anıtkabir’e gitti?

258
16 Şubat 2021 - 8:41
Ay’a ilk ayak basan Amerikalılar dönüşlerinde neden teşekkür için Anıtkabir’e gitti?

1969’da Ay’a ayak basan NASA ekibinin dünyaya döndükten sonra ilk ziyaret ettikleri ülkelerden biri Türkiye’ydi.

Radyo programcısı Jozi Zalma, Ay’a ilk ayak basan Amerikalıların ayaklarının tozuyla neden ilk Anıtkabir’e ziyarette bulunduklarının ve Büyük Önder Atatürk’e teşekkür ettiklerinin hikayesini anlattı.

Apollo 11 astronotlarından Neil A. Armstrong, Michael Collins ve Edwin E. Aldrin Ay dönüşlerinin ardından 29 Eylül 1969 tarihinde birçok ülkenin başkentini ve farklı şehirlerini ziyaret ettikleri bir dünya turuna başladılar.

Apollo 11 ekibinin Ay dönüşü çıktıkları dünya turunda ziyaret edilecek başkentler ve şehirlerden birisi de Ankara’ydı. Mürettebatı 20-22 Ekim 1969 tarihlerinde planlanan dünya turu kapsamında Türkiye’nin başkenti Ankara’ya gelerek 20 Ekim 1969 tarihinde Anıtkabir’i ziyaret ettiler.

Peki Ay’a ayak basan NASA ekibi dönüşlerinde ilk ziyaret ettikleri ülkelerden biri Türkiye idi? “Geveze” adıyla uzun yıllardır radyo programları yapan Jozi Zalma, Ay’a ilk ayak basan Amerikalı ekibin 1969 yılındaki Türkiye ziyaretine ilişkin önemli bir ayrıntıyı aktardı.

Jozi Zalma’nın Ay’a giden ekibin Atatürk’ü ziyaret ederek teşekkür etmelerinin sebebini şu şekilde aktardı;

Atatürk’ün eğitim için yurt dışına gönderdiği ilk Türklerden olan uçak mühendisi Necdet Eraslan’ın oğlu Arsev Eraslan’ın yazdığı manuel yazılım programıydı. Uzay organizasyonu için yazılmıştı. Eğer bu program olmasaydı Apollo 11’in bilgisayarı bozulduğu zaman aydan dünyaya dönemeyeceklerdi. Sadece ve sadece Arsev Eraslan’ın yazdığı bu program sayesinde dünyaya geri dönmeyi başarmışlardı.  Onlar da teşekkür etmek için Atanın huzuruna gelmişlerdi.

.

Kaynak Yeniçağ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

gizli çekim sex hikayalerigrup sex hikayeleriiş yeri sex hikayelerikızlık bozma hikayelerikonulu sex hikayeleri