Karizma Haber

Bankacılıkta yeni dönem yarın (1 Temmuz 2020) başlıyor.

Daha önce bankaların yeni dönem için yapılan düzenlemeler 1 Temmuz 2020 başlayacağı duyurulmuştu. 1 Temmuz’dan itibaren bankacılıkta yeni bir dönem başlıyor.

Bankacılıkta yeni dönem yarın (1 Temmuz 2020) başlıyor.
436
30 Haziran 2020 - 18:46

Daha önce bankaların yeni dönem için yapılan düzenlemeler 1 Temmuz 2020 başlayacağı duyurulmuştu. 1 Temmuz’dan itibaren bankacılıkta yeni bir dönem başlıyor.

Daha önce bankaların yeni dönem için yapılan düzenlemeler 1 Temmuz 2020 başlayacağı duyurulmuştu. 1 Temmuz’dan itibaren bankacılıkta yeni bir dönem başlıyor. Bankacılık işlemlerinde yepyeni birçok düzenleme birarada geliyor.  Yeni bankacılık sistemi nasıl olacak? Peki bankacılık işlemlerinde getirilen yeni düzenlemeler neler? İşte merak edilen tüm soruların cevabı…

Bankacılık sisteminde son derece radikal sayılabilecek değişiklikler yarından itibaren yürürlüğe giriyor. Daha önce yapılan düzenlemeler için 1 Temmuz 2020 tarihi başlangıç olarak verilmişti. Yarından itibaren, Türkiye’de bankalar ile müşterileri arasındaki ilişkiler silbaştan yeniden düzenlendi.

ANNE KIZLIK SOYADI SORULAMAYACAK

Bankaların elektronik bankacılığa dair esaslar ve kullandıkları bilgi sistemlerinin yönetimi de  değişiyor. Yeni sistemde bankalar çağrı merkezleri üzerinde müşteriler ile iletişim şekilleri de değişiyor. Müşteri temsilcileri, iletişim kurarak onların anne kızlık soyadı gibi kimlik bilgilerini soramayacaklar.

TEYİT EDİLMEYEN NUMARALARA SMS GÖNDERİLMEYECEK

Bundan böyle bankalar e-posta ve SMS’leri, yalnızca doğrulaması yapılmış adreslere gönderebilecekler. Teyit edilmeyen e-posta adresleri veya telefon  üzerinden müşterilere mesaj atılamayacak. Yeni dönemde elektronik kimlik kartları ve pin numaraları ile tüm bankacılık işlemleri yapılabilecek. Ayrıca bu kartlarla ATM’lerden işlem yapılabilecek. Bunun önündeki tüm yasal engeller kaldırıldı.

İŞLEMLER YÜZ YÜZE GELMEDEN YAPILABİLECEK

Bankalar bundan böyle eskiden yüz yüze yapılan işlemler, müşteriler ile yüz yüze gelmeden yapabilecekler. Islak imza ve fiziki belge şartları bankalarla müşterileri arasındaki sözleşmelerde kaldırıldı. Bankalar bu işlemleri elektronik yollardan yapabilecekler. Müşterilerin banka banka, şube şube dolaşmalarına gerek kalmayacak. Müşterilere ekstre gönderilmesine devam edilecek -Bilgi ve veri güvenliğinden banka yönetim kurulları doğrudan sorumlu olacaklar.

Kaynak Yeniçağ

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.