Karizma Haber

Bir tek bu eksikti, Yunan pirinci de geldi.

244
30 Eylül 2020 - 6:10
Bir tek bu eksikti, Yunan pirinci de geldi.

Yunanistan’la son dönemde, Doğu Akdeniz ve adalar krizi nedeniyle ilişkilerin kopma derecesine geldiği bir dönemde, Yunanistan’dan 300 ton pirinç satın alındığı ortaya çıktı.

Yunanistan’la son dönemde, Doğu Akdeniz ve adalar krizi nedeniyle lişkilerin kopma derecesine geldiği bir dönemde, Yunanistan’dan 300 ton pirinç satın alındığı ortaya çıktı. Bu ürünün ‘Yerli’ adı altında iç piyasaya sürüldüğü iddia edildi. Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, “Bunların her sözü yalan üzerine kurulu, Artık ipin ucu kaçtı.” dedi.

Sözcü Gazetesi’nden Veli Toprak’ın haberine göre, yerli pilavlık pirinç olarak çeşitli adlarda piyasaya sürülen ürünler Yunanistan’dan ithal edildiği ortaya çıktı.  9 Eylül’de piyasaya sürülen pirincin Yunanistan’dan ithsal edildiği ortaya çıktı. Paketlerinde hem ‘Yerli’ hem de menşeinin Yunanistan olduğu yazıyor.

Pirinç üreticilerinin çeltik kilosu için 3.80 lira istemesi üzerine TMO, yerli üreticileri cezalandırmak adına, Yunanistan ve İtalya’dan pirinç ithal ederek piyasaya sürdü. TMO’dan 300 ton pirinç alan bir özel firma, ‘yerli pilavlık pirinç’ yazan paketin menşei bölümüne ise Yunanistan yazdığı görüldü ve ortalık karıştı.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, TMO’nun 300 ton pirinç ithal ettiğini ve artık ipin ucunun kaçtığını belirtti. Gaytancıoğlu, “Hem milli ve yerliyiz diyorlar hem de Yunanistan’dan pirinç ithal ediyorlar. Edirne’de çeltik üreticcisine 3 lira 20 kuruş fiyat verip ithalatın önünü sonuna kadar açıyorlar. Yunanistan’la gergin değil miyiz? İthalata neden izin verildi, bunların her söylediği palavra.” ifadelerini kullandı.

yerli-yunanistan-pirinc.jpg

Kaynak Yeniçağ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Süperbetin yeni adresi