Karizma Haber

Advert

İl Seçim Kurulu Burhanettin Kocamaz’ın DP’den adaylığını kabul etmedi. Son sözü Yüksek Seçim Kurulu söyleyecek.

Öte yandan Kocamaz’ın adaylığı için yeni formüller de duruluyor ve kulislerde konuşulmaya devam ediyor.

Dün yeni bir gelişme oldu. Burhanettin Kocamaz’ın Demokrat Parti’den (DP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olup olmayacağına İl Seçim Kurulu karar vermesi gerekiyordu. İl Seçim Kurulu yaptığı toplantıda Burhanettin Kocamaz’ın aday olamayacağına karar verdi.

Habertürk  köşe yazarı Muharrem Sarıkaya, konuya ilişkin “Kocamaz belediye meclisi adayı olabilir” başlığıyla yayımlanan yazısında şu ifadelere yer verdi.

Sarıkaya: Anlaşılan o ki İYİ Parti İl Başkanı sadece geç vermekle kalmamış, işi sağlama almak maksadı ile, geç kalma durumunu başvuru evrakının üzerine de işletmiş. Bu durumda yapılacak herhangi bir şey yok… Çünkü YSK geçmiş kararlarında emsal sayılabilecek kararlar doğrultusunda nihai kararını vermiş oldu” ifadelerini kullandı.

YSK’nın buna ilişkin kararlarının hepsi de Siyasi Partiler Kanunu’nun meşhur 40. maddesine dayandırılıyor ki, o madde de geç kalması halinde aday olamayacağına hükmediyor” dedi.

Sarıkaya şöyle devam etti:

“Bu durumda geriye tek bir yolkalıyor…

O da Kocamaz’ın Belediye Meclis üyeliği…

Kocamaz böyle bir formülü kabul eder mi veya böyle bir uygulamanın sahaya nasıl yansıyacağı bilinmez…

Ancak yöntem basit…

Denokrat Parti daha önce adaylık başvurusunu yaptığı için 2 Mart tarihine kadar adayını değiştirebilir, Kanun buna cevaz veriyor.

Bu durumda Demokrat Parti, Kocamaz’ın adaylığı kabul edilmediği için siyasette adına “tavşan adaylık” denilen yönteme başvurup, bir başka kişiyi aday çıkarabilir.

Bu durumda yeni gösterilen adayın arkasında Kocamaz’ın olduğu vurgulanır ve “ona verdiğiniz oy bana verilmiş sayılacak” propagandasını yapar

Kocamaz da Mersin Belediye Meclisi üyüliğinin birinci sırasından aday gösterilir.
Eğer DP’nin gösterilen adayı kazanırsa seçilen başkan hemen Başkanlık görevinden istifa ettirilir. Kocamaz da birinci sıradan belediye meclisine seçildiği için yerine Başkan olur.

Demokrasilerde çözüm tükenmez. Yeterki kararlı olun. Bu formül Ankara siyasetinde ciddi olarak konuşuluyor.

kaynak:karizmahaber

İl Seçim Kurulu Burhanettin Kocamaz’ın DP’den adaylığını kabul etmedi. Son sözü Yüksek Seçim Kurulu söyleyecek.

Burhanettin Kocamaz’ın adaylığı için yeni formül

464

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.1xbetjasminbet