Karizma Haber

Büyük kriz kapıda! Facebook ve Instagram’dan şok karar

Büyük kriz kapıda! Facebook ve Instagram’dan şok karar
250
06 Ekim 2020 - 10:46
Sosyal medya yasasının yürürlüğe girmesinin ardından uyarılarda bulunan Bilişim ve Hukuk Uzmanı Yaman Akdeniz, şu uyarılarda bulunmuştu:Bugün 1 Ekim 2020 ve sosyal medya platformlarının Türkiye’de yasal temsilci bulundurmaları için son gün. Bugüne kadar Twitter, Facebook, Google ve TikTok gibi dünya devleri herhangi bir resmi açıklama yapmadı. Sessizlikleri devam ediyor.Eğer bu sessizlik devam ederse Ekim ayı içinde BTK tarafından önce uyarılacaklar. Bu uyarıya uymazlarsa Kasım ayı içinde 10M TL idari para cezası ile karşılacaklar. Arkasından Aralık ayı içinde 30M TL daha idari para cezası verilecek.Ocak 2021 içinde sosyal medya platformlarına “reklam verme” yasağı verilecek ve Türkiye’de reklam veremeyecekler veya Türkiye’den bu platformlara reklam verilemeyecek.

Arkasından Nisan 2021 içinde, eğer hala bu aşamada Twitter ve diğerleri Türkiye’ye gelmemiş ise platformların İnternet bant aralığı %50 oranında daraltılacak. Bu oran Mayıs 2021’de %90’a kadar çıkartılacak.

Peki eğer Türkiye’ye gelirlerse ne olacak? O zaman mevcut baskıcı düzenin bir parçası haline gelecekler. 5651 sayılı Kanun kapsamında (9 ve 9/A maddeleri) özellikle kişilik hakları ihlalleri ile ilgili talepleri 48 saat içinde cevaplamak zorunda kalacaklar.

Örneğin Berat Albayrak, sulh ceza hakimliğine başvurmadan hakkında sosyal medyada yazılanları kaldırtmak için direk Twitter’a ve Facebook’a başvurabilecek. Yargı kararı olmadan ve kimse duymadan eleştirel içeriklerin kaldırılması sağlanabilecek.

VE KÖTÜ HABERİ DUYURDU 

Yaman Akdeniz bugün yaptığı paylaşımla kötü haberi duyurdu.

Akdeniz şunları yazdı:

Facebook, yeni Sosyal Medya Yasası kapsamında Türkiye’de temsilci atamama kararı aldı. Tıpış tıpış gelecekler diyenlere duyurulur.

yaman-tweet.jpg

Kaynak: günboyu

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Süperbetin yeni adresi