Karizma Haber

Cumhur İttifakı’nda anlaşmazlık! AKP ısrar ediyor ama MHP kabul etmiyor 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ardından AK Parti ve MHP’nin üzerinde çalıştığı Seçim Sistemi ve Siyasi Partiler Yasası’nda “baraj anlaşmazlığı” ortaya çıktı.

Cumhur İttifakı’nda anlaşmazlık! AKP ısrar ediyor ama MHP kabul etmiyor 
244
20 Şubat 2021 - 9:31

Milli Gazete’nin verdiği habere göre söz konusu çalışmalarda, AK Parti seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesinde ısrar ediyor. Ancak MHP ise seçim barajının yüzde 5’e indirilmesini istiyor.

Cumhur İttifakı’nın büyük ortağı Ak Parti ve küçük ortak MHP çalışmalarda anlaşmazlık yaşanıyor. Öte yandan masada ittifaksız seçim barajının da gündeme gelmesi dikkat çekti.

AK Parti ve MHP, seçim barajı üzerinde anlaşamıyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinin ardından buna uygun olarak uyum yasalarının çıkarılamamamış olması nedeniyle aksaklıklar yaşanıyor. Bu kapsamda, Seçim Sistemi ve Siyasi Partiler Yasası’nda, AK Parti ve MHP çalışmalarda sona gelindi Ancak iki partinin önemli başlıklarda anlaşamadığı belirtiliyor. Yürütülen çalışmaların ilk toplantılarında AK Parti ve MHP, ittifaksız bir sistemin kurulması için seçim barajının düşürülmesi konusunda anlaşmışlardı.  Söz konusu gelinen süreçte iki parti arasında seçim barajı konusunda anlaşmazlık çıktı.

BARAJDA ANLAŞAMIYORLAR

Seçim Sistemi ve Siyasi Partiler Yasası ile ilgili oluşturulan komisyona MHP adına Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız süreci yürütürken, AK Parti adına ise, Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlık ediyor.  Yürütülen çalışmaların başında ‘seçim barajı ve ittifak sistemi’ ele alındı. Bu kapsamda çeşitli formüller üzerinde duruluyor. Gelinen son süreçte AK Parti’de seçim barajının yüzde 7’ye indirilmesi noktasında ısrarlı edilerken, MHP ise seçim barajının yüzde 5’e düşürülmesini ısrarla istiyor. İki parti seçim barajı konusunda anlaşamazken, Öte yandan MHP ittifaksız bir sistemin yüzde 5 ile oluşabileceğini savunuyor.

Kaynak: günboyu

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.