Karizma Haber

Danıştay’dan külliyeyi zora sokacak karar

214
19 Şubat 2021 - 10:48
Danıştay’dan külliyeyi zora sokacak karar

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ninde içinde olduğu Atatürk Orman Çiftliği arazisiyle ilgili Danıştay 6. Dairesi dikkat çeken bir karar aldı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ninde içinde olduğu Atatürk Orman Çiftliği arazisiyle ilgili Danıştay 6. Dairesi dikkat çeken bir karar aldı.

Danıştay 6. Dairesi, AOÇ gibi tarihi SİT alanlarda kamu binası yapılabilmesinin önünü açan 271 sayılı İlke Kararı’nın iptaline karar verdi. Bu karar Cumhurbaşkanlığı Külliyesini doğrudan ilgilendiriyor.

AOÇ’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yapılmasına ilişkin, 2014 yılında 5. İdare Mahkemesi külliyenin yapılamayacağına dair karar vermişti.

5. İdare Mahkemesi kararının ardından, tarihi alanlarda kamu binası yapılabilmesinin önünün açan 271 sayılı ilke kararı değiştirilmişti.

Ankara Mimarlar Odası’nın açtığı davada ise 271 Sayılı İlke Kararı bir kez daha Danıştay 6. Dairesi tarafından iptal edildiği haberi geldi.

Ankara Mimarlar Odası Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “271 Sayılı İlke Kararı’nın iptali ile AOÇ alanlarında, Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine hukuka aykırı şekilde yapılan Kaçak Saray katmerli kaçak haline geldi. Yargı tarafından alınan Kaçak Saray’ın hukuka aykırı olduğu kararı bir kez daha verildi” dedi.

“CUMHURBAŞKANLIĞI ÇANKAYA KÖŞKÜ’NE TAŞINMALI”

Candan şöyle devam etti:

“Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun 16/01/2014 tarihli, 271 sayılı ‘Tarihi Sitler, Koruma ve Kullanma Koşulları’ İlke Kararı’nın iptali istemiyle Mimarlar Odası tarafından açılan davamızda, davanın reddi yolunda verilen Danıştay 14. Dairesi’nin 03/02/2016 tarih ve E:2014/2388, K:2016/595 sayılı kararının, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun 10/12/2018 tarih ve E:2016/4419, K:2018/5472 sayılı kararıyla bozulmuştu. Kaçak yapılan Külliye kaynaklı, davada, Danıştay 6.Dairesi 271 sayılı ilke kararını iptal ederek, tarihi ve doğal sit alanlarında kamu yapılarının yapılmasının hukuka uygun olmadığına karar verdi.

Bu kararla birlikte, 1.Derece tarihi ve doğal sit alanı olan AOÇ alanlarında kamu yapılarının yapılamayacağı bir kez daha yargı yoluyla kesinleşti. Hukuka uygun davranacağına ve Anayasaya bağlı kalacağına yemin eden Cumhurbaşkanını gereğini yapmaya davet ediyoruz. Bu kararla hepimizin anılarında ve hafızasında yer eden Çankaya Köşkü Cumhurbaşkanlığı mekânıdır. Cumhurbaşkanlığı tekrar eski yerine Çankaya köşküne taşınmalıdır. AOÇ. alanları Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine uygun hale getirilmelidir. Bu kararı AOÇ, alanlarında tahribata yönelik açtığımız 160 dava dosyasını da mahkemeye sunacağız. O davalarımızda da etkileyecek büyük bir karar bu.

Kaynak Yeniçağ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.