Karizma Haber

Derinliğini kimse bilmiyor. Dalgıçlar bile cesaret edemedi

157
21 Şubat 2021 - 16:24
Derinliğini kimse bilmiyor. Dalgıçlar bile cesaret edemedi

Kahramanmaraş’ta bulunan Yeşilgöz suyu ve gölünün derinliği, rengi ve derinliği ile mağara gizemini korumaya devam ediyor.

Kahramanmaraş’ta bulunan Yeşilgöz suyu ve gölünün derinliği, rengi ve derinliği ile mağara gizemini korumaya devam ediyor. Yeşilgöz gölü, yağan kar nedeniyle kartpostallık görüntüler verdi.

Kahramanmaraş’ın Göksun Karayolu üzerindeki Tekir Mahallesi’nde bulunan Yeşilgöz suyu ve gölün rengi ile insanları büyülüyor.

Yeşigöz suyu ve gölün renki herkese göre değişik adlandırılıyor. Kimine göre yeşil, kimine göre mavi, kimine göre de turkuaz renge sahip olduğu ifade ediliyor. Suyun çevresindeki kar, doğasıyla adeta cennetten bir köşe olan Yeşilgöz’ü gelin gibi süslüyor. Karla birlikte ortaya kartpostallık görüntüler ortaya çıkarken, fotoğrafçıların da ilgisini çekiyor.

GİZEMİ ÇÖZÜLEMİYOR

Yeşilgöz, sadece harika doğasıyla değil, bugüne kadar iki gizemli durumu ile de insanları kendisine hayran bırakıyor. 20 metre derinlikteki obruktan çıkan suyun renginin kişilere değişiklik arz ediyor. Suyun renginin; kimileri derinliğinden, kimileri çevresindeki ağaçlardan, kimileri ise güneş ışınlarının suya düşüş açısından kaynaklandığını söylüyor. Ancak bugüne kadar ortaya bilimsel bir açıklama yapılamadı.

Diğer gizemli durum ise suyun kaynağı. ODTÜ Sualtı Topluluğu ile Anadolu Speleoloji Grubu Derneği’nden (ASPEG) 16 kişilik bir ekip, 2008 yılında bu gizemi çözebilmek için yollara düştüler. Ekip, Yeşilgöze defalarca dalış yaptı ancak suyun kaynağını tespit edemediği için suyun kaynağı ile ilgili sırrı çözemedi.

HALA DERİNLİĞİ BİLİNMİYOR

Yeşilgöz’e son olarak 2018’te Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Sualtı Arama Kurtarma Ekibi dalış yaptı. Etrafının mesire alanı olması, pikniğe gelen kişilerin suya düşmesi halinde nasıl bir yerde arma yapacaklarını görme adına dalış yapan ekip, suyun içinde anlatılanlardan çok daha fazlasıyla karşılaştı. En derin noktasında dahi suyun çok berrak olduğunu fark eden ekip, 20 metre derinliğe indikten sonra 135 metre uzunluğunda eğimli bir mağaraya girdi ve mağarada derinlik 47,5 metreye ulaştı ancak daha fazla ilerleyemedi. 135 metreden sonra ne olduğu, suyun nereden geldiği, kaynağında Yeşilgöz’deki gibi başka bir obruk olup olmadığı ekip için soru işareti olarak kaldı.

Kaynak Yeniçağ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

gizli çekim sex hikayalerigrup sex hikayeleriiş yeri sex hikayelerikızlık bozma hikayelerikonulu sex hikayeleri