Karizma Haber

buy Instagram followers
bahis siteleri

Efes Harabeleri’nde tuvalet ücreti 60 TL

388
10 Temmuz 2019 - 19:42
Efes Harabeleri’nde tuvalet ücreti 60 TL

İzmir’in Selçuk ilçesindeki dünyaca ünlü Efes Harabeleri alanındaki tuvaletleri kullanmak isteyenlerin müze kartı yoksa 60 TL bilet ücreti ödemek zorunda.

Selçuk ilçesi, Efes Harabeleri girişindeki sahra tuvaletlerin çevreye kötü koku yayması nedeniyle aylar önce kaldırılmıştı. Sözcü’den Mustafa Sarıipek’in haberine göre, yenilerinin yapılması için Selçuk Belediyesi girişimde bulundu fakat çevrenin arkeolojik koruma alanı içinde olması nedeniyle gerekli izinler alınamadı. Tuvalet ihtiyacı olanlardan 60 liralık giriş bileti almak zorunda bırakılıyor. Veya müze kartı kullanarak harabeler tarafındaki tuvaletleri kullanmak mecburiyetinde bırakılıyor. Bilet almadan tuvalete gidişe izin verilmiyor.

‘TUVALET İÇİN TEKRAR BİLET AL DEDİLER’

Ankara’dan Selçuk ve Efes harabelerini gezmeye gelen Buket Hasdemir, “60 lira ödeyerek giriş yaptım. Çok güzel bir alanı gezme mutluluğu yaşadım.Bölgeyi gezdikten sonra turnikelerden çıktım. Daha sonra bölgede bir süre alışveriş yaptım ve tuvalet ihtiyacım doğdu. Tuvaletler üzerinde ‘arızalı’ yazıları vardı. Girişe yönelip 15-20 metre ilerideki tuvaleti kullanmak zorunda olduğumu söylediğimde ısrarla benden bilet istendi. Geziyi tamamladığım için bileti attığımı söyleyip içeride çektiğim fotoğrafları da göstermem de fayda etmedi, çaresiz geri döndüm” dedi.

OTOPARK ARKASI TUVALET OLDU

Bazı şoförler, tuvalet ihtiyaçlarını çalılar arasında gidermek zorunda kaldıklarını söyleyerek yaşananlara tepki gösterdi. Bazı vatandaşlarında zorunlu olarak 60 liraya müze giriş kartı alarak tuvalet ihtiyaçlarını bu yolla giderdikleri öğrenildi.

YABANCI TURİSTLER DE MAĞDUR 

Bölgeye gelen turist sayısının sürekli artmasıyla tuvaletlerin çok kısa sürede dolarak çevreye pis kokular yayması nedeniyle kapatmak zorunda kaldıklarını söyledi.  Selçuk‘un CHP’li Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel yaptığı açıklamada, “Sahra tuvaletleri bizden önceki belediye başkanlığı tarafından yapılmış. Çevre pis kokudan geçilmiyordu. Arasöz çekim yaptığı zaman ortalık çok daha kötü koku yaymaya başlayınca zorunlu olarak buradaki tuvaletleri kaldırdık. Ancak, biz buraya daha esaslı ve kapsamlı ve deyisini yapmak kaydıyla kapattık. Fakat yeni tuvaletin izinleri ilgili kurullardan gecikince doğal olarak sıkıntı oluştu” dedi.

Selçuk Belediye Başkanı Sengel, Bakanlık ile yapılan görüşmelerde biletli geçiş tarafındaki tuvaletlerin kullanımı için de bir çözüm bulamadıklarını söyledi. Sengel, “Kenti gezecek olanla tuvalete gidecek olanı ayırt etmenin mümkün olmayacağı gerekçesiyle bilet almak zorunlu denildi. Bu problemin çözümü için bir an önce bize tuvalet yapım izninin verilmesi” diye konuştu.

Kaynak Yeniçağ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.