Karizma Haber

Eğitim Bir Sen’li Milli Eğitim müdürü için soruşturma izni verildi

Eğitim Bir Sen’li Milli Eğitim müdürü için soruşturma izni verildi
219
11 Haziran 2015 - 14:15

İZMİR – Türk Eğitim Sen İzmir 3 No’lu Şube Başkanlığı tarafından, Eğitim Bir Sen’li, Konak eski İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Musa Bina hakkında yapılan suç duyurusuna, Konak Kaymakamlığı soruşturma izni verdi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuru kapsamında açılan soruşturmada Bina’nın kurum müdürlerine verdiği puanlamada adaletli olmadığı, nesnel davranmadığı, etik kurallara uymadığı, siyasi ve ideolojik davrandığı, bu haliyle de görevini kötüye kullanmak suretiyle bir kısım kişilere menfaat sağlamak suretiyle suç işlediği iddia edilmişti.

Şube avukatı Sibel Çelik ile birlikte basın açıklaması yapan Türk Eğitim Sen İzmir 3 No’lu Şube Başkanı Adnan Sarısayın, “Nesnel, somut ölçme ve değerlendirme kriterlerine dayanmadan, objektiflikten uzak, soyut olarak verilen puanlarla görev süresi uzatılmayan okul müdürlerine yapılan haksızlığın ortaya çıkması için cumhuriyet başsavcılıklarına yapmış olduğumuz şikayetlerden olumlu sonuçlar gelmeye devam ediyor. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na, kurum müdürü hakkında değerlendirme yapan Konak eski İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Musa Bina hakkında bu değerlendirmeleri yaparlarken kurum müdürlerine verdiği puanlamada adaletli olmadıkları, nesnel davranmadıkları, etik kurallara uymadıkları, siyasi ve ideolojik davrandıkları, bu haliyle de görevini kötüye kullanmak suretiyle bir kısım kişilere menfaat sağlamak suretiyle suç işledikleri hususunda şikayette bulunulmuş, suç duyurusu neticesinde Konak Kaymakamlığı tarafından Ali Musa Bina hakkında soruşturma izni verilmesine karar verilmiştir.” dedi.

‘SORUŞTURMA AÇILMASI İÇİN YETERLİ DELİL OLDUĞU ANLAŞILMIŞTIR’

Kararın gerekçesinde, Konak Kaymakamlığı’nın yaptığı ön inceleme sonucunu açıklayan Sarısayın, “Yapılan ayrıntılı incelemede 10 Haziran 2014 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirmelerine İlişkin Yönetmelik’ gereğince, olay tarihinde Konak İlçe Milli Eğitim Müdürü olan Ali Musa Bina’nın, yönetmelik ve kılavuz gereği zorunlu olduğundan görev süresi uzatılacak eğitim kurumu yöneticileri için Ek-1 Değerlendirme Formu’nda yer alan kriterler çerçevesinde değerlendirme yaptığı ancak değerlendirme formunda somut/nesnel bilgi ve belgeye dayanması gereken bazı maddeleri, somut bilgi/belge olmaksızın ‘hayır’ denilerek cevaplandırdığı, Konak İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Musa Bina’nın, değerlendirme formunda ‘evet’ veya ‘hayır’ şeklinde yaptığı değerlendirmenin puan karşılığı olarak yapıldığını bilmemesinin mümkün olamayacağı, dolayısıyla, ‘… ben herhangi bir puanlama yapmadım.’ şeklindeki beyanının doğru olarak değerlendirilemeyeceği, söz konusu değerlendirme formlarının hukuki bir kıymet taşıdığı, hukuki bir hüküm ifade ettiği ve hukuki bir sonuç doğuracağının açık olduğu, incelenen belgelerin iddiaları doğruladığı, işlenen suçun Türk Ceza Kanunu’nun 257. maddesine karşılık geldiği, olay tarihinde Konak İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Musa Bina hakkında soruşturma izni verilmesini gerekli kılacak yeterli delil olduğu anlaşıldığından soruşturma izni verilmesine karar verilmiştir.” dedi.

‘HAKSIZLIKLARIN PEŞİNİ ASLA BIRAKMAYACAĞIZ’

Siyasi baskılar sonucu yapılan bu değerlendirmelerin yargıdan döneceğini her zaman dile getirdiklerini ifade eden Sarısayın, “Okullarda bozulan yönetim düzeni, sosyal barış ve adaletin yerini bulması ile yeniden eski haline gelecektir. Bu usulsüz işlemlere karşı açtığımız iptal davalarının da tamamına yakını lehimize sonuçlanmıştır. İlk değerlendirmelerde, siyasi ve sübjektif değerlendirmelerle görev süresi uzatılmayan okul müdürleri hakkında açılan davalar lehimize sonuçlanmasına rağmen davalı kurum tarafından görev süresi uzatılmayan okul müdürleri görevlerine iade edilmemiş, yeniden değerlendirmeye tâbi tutulmuşlardır. Yapılan yeniden değerlendirmelerde de haksızlıklar devam etmektedir ancak biz bu haksızlığın peşini asla bırakmayacağız. Adalet, haklıdan yana olmaya devam etmektedir. Başarılı, çalışkan okul müdürlerini kıyıma uğratanlarla mücadelemiz sürecektir. Yapılan zulüm ve haksızlık, yapanların yanına kâr kalmayacaktır. Kul hakkı yiyenler, hukuk önünde hesap vereceklerdir.” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

gizli çekim sex hikayalerigrup sex hikayeleriiş yeri sex hikayelerikızlık bozma hikayelerikonulu sex hikayeleri