Advert

Karizma Haber

Advert

Erdoğan görüşmeyi kabul etmedi, Bolton Ankara’dan ayrıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmeyi kabul etmedi,

Erdoğan görüşmeyi kabul etmedi, Bolton Ankara’dan ayrıldı
225
08 Ocak 2019 - 19:09

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmeyi kabul etmedi,

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Ankara’dan ayrılmak zorunda kaldı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bolton’ın Muhatabı İbrahim Kalın’dır” dedi.

Dün gece Ankara’ya Türk yetkililerle görüşmek üzere gelmişti. Bolton Cumhurbaşkanı Erdoğanla görüşameyince,  Bolton ve beraberindekileri taşıyan özel uçak, saat 13.45’te Esenboğa Havalimanı’ndan hareket etti.

Bolton’a ziyareti sırasında, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ve Brett McGurk’ün yerine Küresel Koalisyon Özel Temsilcisi olarak atanan James Jeffrey de eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sözcüsü İbrahim Kalın ile ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bugün sabah saatlerinden bir araya geldi. İkili arasındaki görüşme 2 saat 10 dakika sürdü.

ABD Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, Ankara’dan önce İsrail’i ziyaret etmiş ve Başbakan Binyamin Netanyahu ile görüşmüştü.

Jeffrey ve Dunford’un  bir süre daha Ankara’da kalarak görüşmelere devam etmeleri bekleniyor.

Yaptığı açıklamayla tepki toplayan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de görüşmek istedi. Görüşme talebi kabul edilmeyen Bolton Türkiye’den ayrılma kararı aldı

Bolton bu sabah Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, MİT Başkan Yardımcısı ve diğer yetkililerle buluşmuştu.

Trump’ın danışmanı, herhangi bir bakanla da bir araya gelmedi.

John Bolton hafta sonu İsrail’de terör örgütü YPG’yi savunan açıklamalar yapmış ve sözleri Ankara’dan yoğun tepki çekmişti.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.