Karizma Haber

Fitch, Türkiye’nin kredi notunu açıkladı

Uluslararası ekonomi derecelendirme  kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu ‘BB-‘ olarak teyit etti.

Fitch, Türkiye’nin kredi notunu açıkladı
135
20 Şubat 2021 - 9:27

Uluslararası ekonomi derecelendirme  kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu ‘BB-‘ olarak teyit etti.

Fitch, Türkiye’nin kredi notunu ‘BB-‘ olarak teyit etti. Türkiye’nin kredi not görünümünü ‘negatif’ten ‘durağan’a revize etti.

Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “BB-” olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü “negatif”ten “durağan”a çevirdi. Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi görünümünü revize etti.
NEGATİF’TEN DURAĞANA
Fitch’ten yapılan açıklamada, Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunun “BB-” olarak teyit edildiği, kredi notu görünümünün ise “negatif”ten “durağan”a çevrildiği bildirildi.
Türkiye’nin son dönemde göreve getirdiği yeni ekonomi yönetimiyle daha tutarlı ve rasyonel bir politikaya dönüşünün 2020’de düşen uluslararası rezervlerden, yüksek cari açık ve kötüleşen yatırımcı güveninden kaynaklanan kısa vadeli dış finansman risklerini hafifletmeye yardımcı olduğuna işaret edilen açıklamada, “Para politikası önemli ölçüde hızlandırıldı. Uluslararası rezervler istikrar kazandı.  Türk Lirası kasım ayı başından bu yana dolar karşısında yüzde 18 değer kazandı” değerlendirmesinde bulunuldu.
BÜYÜME TAHMİNİ
Açıklamada, TCMB para politikasında sadeleşmeye gittiği anımsatılarak, yatırımcı duyarlılığı ve yerel aktörlerdeki değişimin Türk Lirası’nın önemli ölçüde değer kazanmasına, risk priminin düşmesine ve bazı net sermaye girişlerine yol açtığı aktarıldı.
Türkiye ekonomisine ilişkin tahminlere de yer verilen açıklamada, Türkiye ekonomisinin geçen yılın 3’üncü çeyreğindeki güçlü toparlanmanın ardından pozitif büyüme ivmesini sürdürdüğü ve 2020’de yüzde 1,4 büyüdüğünün tahmin edildiği bildirildi.
2021-2022 ENFLASYON TAHMİNİ

Türkiye ekonomisinin 2021 yılında yüzde 5,7 büyümesinin beklendiği açıklandı.  Açıklamada, büyüme hızının 2022’de de yüzde 4,7 olmasının öngörüldüğü kaydedildi.
Açıklamada, enflasyonun ise 2021 yılı sonunda yüzde 11’e ve 2022’de yüzde 9,2’ye düşmesinin beklendiği ifade edildi.

Kaynak Yeniçağ

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    gizli çekim sex hikayalerigrup sex hikayeleriiş yeri sex hikayelerikızlık bozma hikayelerikonulu sex hikayeleri