Karizma Haber

Fiyatı 85 TL’ye çıkan Ayçiçek yağının arkasında kim olduğu ortaya çıktı

2021 yılının ilk günlerinde susuz kalan barajlarımıza yağmur beklerken, yeni yıla zam yağmuru ile başladı.

Fiyatı 85 TL’ye çıkan Ayçiçek yağının arkasında kim olduğu ortaya çıktı
118
10 Ocak 2021 - 10:08

2021 yılının ilk günlerinde susuz kalan barajlarımıza yağmur beklerken, yeni yıla zam yağmuru ile başladık.

2021 yılının ilk günlerinde susuz kalan barajlarımıza yağmur beklerken, yeni yıla zam yağmuru ile başladı. Başta ayçiçek yağlarına gelen fahiş zamlar olmak üzere iğneden ipliğe gelen zamlar vatandaşın tepkisini çekiyor. Yağ fiyatlardaki büyük artışın arkasında Türkiye’de ayçiçeği yağı piyasasının büyük bir bölümünü elinde bulunduran Suudi Savola Group’un olduğu ortaya çıktı.

Ayçiçek yağlarına gelen fahiş zamlar sonrası fiyatlar vatandaşının cebini yakmaya devam ediyor. Kısa bir süre önce 29 TL’ye satılan 5 litrelik Ayçiçek yağlarının fiyatı 2021 yılının ilk günlerinde gelen son zamlarla 85 TL’ye kadar yükseldi.

Sosyal medyada  da yılın ilk günlerinde gelen zamlara tepkiler sürüyor. Evine Ayçiçek yağı alan bir yurttaşın evinde kırmızı halı ile karşılanması ve bunu törenle kutladığı anlara dair video sosyal medyada büyük ilgi görmüştü…

SUUDİ ŞİRKET AYÇİÇEK YAĞI SEKTÖRÜNÜ ELİNDE TUTUYOR
Ayçiçeği yağı piyasasının büyük bir bölümünü Türkiye’de  Suudi bir şirket elinde tutuyor. Savola Group, Suudi Arabistan’ın Türk ürünlerine boykotuna da katılan şirket olarak ta tanınıyor. Savola Group, Türkiye’de Yudum marka yağı başta olmak üzere birçok yağ markasının sahibi ve sektörde birinci sırada bulunuyor.

Savola Gıda’nın internet sitesindeki sayfasında  yer alan bilgiye göre, “Sırma ve Yudum markalı ayçiçeği, mısır, omega 3 ve kızartma yağlarının yanı sıra , Brillo, Cielo, Egemden ve Afia markalı natürel birinci, natürel sızma ve organik zeytinyağları üretiyor.

VERGİ KIYAĞI YAPILDI
Ayçiçek yağlarının bağlı olduğu Savola Gıda şirketine, 2020 yılın son haftasında büyük bir kıyak çekildi ve ayçiçeği yağı ithalatında gümrük vergileri düşürüldü. Yani Suudi şirketin kârına kâr katacak şekilde daha da fazla kazanması sağlandı. Böyle olunca artık ayçiçeği yağı fiyatları füze gibi yağmaya başladı ve Türk insanı için ulaşılmaz bir gıda maddesi oldu.

Kaynak Yeniçağ

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    tempobet güncel giriş
    merter araç kiralamaMuş evden eve nakliyatNevşehir evden eve nakliyatNiğde evden eve nakliyatOrdu evden eve nakliyatbakırköy evden eve nakliyat
    Egobet
    Celtabet
    Youwin