Karizma Haber

İBB’ye yok, Esenler’e var: Tevfik Göksu, kendisi yetkiyi aldı

297
28 Mayıs 2020 - 14:34
İBB’ye yok, Esenler’e var: Tevfik Göksu, kendisi yetkiyi aldı

İBB’nin borçlanma yetkisine karşı çıkan AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, Başkanı olduğu Esenler Belediyesi’nden 10 milyon liralık borçlanma yetkisi verdi.

İBBnin borçlanma yetkisine karşı çıkan AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, Başkanı olduğu Esenler Belediyesi’nden 10 milyon liralık borçlanma yetkisi verdi.
Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Belediye Meclisi kararı oy birliği ile aldı. Tevfik Göksu, İBB’nin 4,3 milyar liralık borçlanma yetkisine şiddetle karşı çıktı.

Sözcü Gazetesi’nden Özlem Güvemli’nin haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin pandemi salgını nedeniyle olağanüstü meclis toplantısı yapmasına AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, karşı çıkmıştı.  Halbuki, başkanlığını yaptığı Esenler Belediyesi’nin meclisini olağanüstü topladı.

Esenler Belediye Meclisi yaptığı oturumda pandemi salgını nedeniyle vatandaşlara sunulan kamu hizmetleri için Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’ya 10 milyon liralık borçlanma yetkisi verildi. Üstelik karar oy birliği ile alındı.

İSTANBUL BATAKLIĞA SÜRÜKLENİYOR

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi 11 Mayıs’ta Yenikapı’da pandemi salgını nedeniyle olağanüstü toplanmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’nın salgın ile mücadele çalışmaları kapsamında, meclisten talep ettiği yaklaşık 4.3 milyar TL’lik borçlanma yetkisi engellenmişti.

Çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti ve MHP oylarıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 648 milyon TL’lik borçlanma yetkisi verilmişti. Oylama sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Tevfik Göksu arasında tartışma yaşanmıştı.

İmamoğlu, “Salgının İstanbul Büyükşehir Belediyesi bütçesine etkisi 6.5 milyar TL civarında. Kimseden sadaka istemiyoruz. Bu borçlanma bütçede zaten öngörüldü. Tarihi bir karar alıyorsunuz. Gönül isterdi ki bugün alınan kararlar siyasi bir karar olmamalıydı. Ama bunun adı siyasi karardır” demişti.

AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu da İstanbul’un bataklığa sürüklendiğini savundu. Göksu;  “Kamu açıklarını ortadan kaldırmak için tek kaynak borçlanma olmamalı. 648 milyonluk borçlanma yetkisi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu süreci yönetebilir” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak Yeniçağ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Süperbetin yeni adresi