Karizma Haber

Advert

İtalya’dan fındık oyunu

604
05 Mart 2019 - 0:13
İtalya’dan fındık oyunu

AP’de  bir İtalyan milletvekilinin ‘Türk fındığı karşıtı’ soru önergesi vermesi tepkiyle karşılandı.

Türk fındık sektörü temsilcileri, 2002 yılında yaşanan ve sona eren bir problemin İtalya tarafından yeniden gündeme getirilerek Türk fındığı üzerinde algı yaratılmak istendiğini söyledi.

İtalya’da hükümet ortağı Lega Partisi ve Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi Mara Bizzotto, 15 Şubat 2019 tarihinde AP’nda Türkiye’den fındık ithalinin sağlık açısından riskli olduğunu ifade eden bir karar tasarısı sundu.

İtalyanlar kendi fındık üreticilerini ve fındıklarını korumak için Avrupa parlamentosuna sundukları bildiride; Türkiye’den fındık alımının sınırlandırılmasını istediler. Bu istemlerine gerekçe olarak da, Türk fındığının yüksek oranda aflatoksin içerdiği gerekçesiyle, Türkiye’den fındık alımının sınırlandırılmasını talep etti.

2002’DE OLAYI YENİDEN KAŞIDILAR

Bu karar tasarısına,  Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Başkanı Edip Sevinç, Türkiye’den sonra dünyadaki ikinci en büyük fındık üreticisi olan İtalya’nın, Türk fındığını kötüleyecek algı operasyonlarında bulunduklarını söyledi.

İtalyan vekilin verdiği önergede gündeme getirmek istediği olay,  aflatoksin sorunu 2002 yılında gündeme geldiğini ve daha sonra  AB sınır kapılarında sondaj usulü aflatoksin denetimi yapılması ile aşıldığını hatırlattı.

İTALYA’NIN REKOLTESİ TÜRKİYE’NİN 7‘DE 1’İ

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Başkanı Edip Sevinç, AB ülkelerinin yılda ortalama 650-700 bin ton kabuklu fındık üreten Türkiye’den yılda 400 bin ton kabuklu fındık ithal ettiğini belirtti.  Sevinç, buna karşılık İtalya’nın yıllık ortalama rekoltesinin 100-120 bin ton kabuklu fındık ürettiğini kaydederek, “Bu rakamlara bakıldığında AB ülkelerinin veya İtalya’nın Türkiye’den fındık ithal etmeden kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesinin mümkün olmayacağı da açıktır” diye konuştu.

KFMİB Başkanı Edip Sevinç, ”Hal böyle olmakla birlikte ‘bir musibet bin nasihatten iyidir’ ata sözümüzden yola çıkarak, Türk fındık ihracatına engel koymak için tabiri caiz ise pusuya yatmış çevreler olduğunu bir kez daha hatırlamalı ve aflatoksin sorununun bilhassa kurutma ve depolama sırasında yapılan hatalı uygulamaların bir sonucu olduğunu hatırlatarak daha dikkatli olmamız gerektiğini söyledi.

Sevinç son olarak şunları söyledi: Öyle bilinmelidir ki, Türkiye’nin fındık üretim ve ihracatındaki dünya liderliği başkalarının stratejik hamleleri ile değil, ancak kendimizin fındık üretim ve ihraç politikalarımızda yapacağımız ve yapmakta olduğumuz yanlışlar ile tehlikeye düşebilecektir.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.1xbetjasminbet