Karizma Haber

Koyunlarda Veba ve Çiçek Hastalığı Alarmı…!

Kırmızı et ihtiyacının karşılanması için umut bağlanan küçükbaş hayvancılıkta hastalık alarmı yaşandığı ifade edildi.

Koyunlarda Veba ve Çiçek Hastalığı Alarmı…!
294
06 Şubat 2019 - 21:41

Kırmızı et ihtiyacının karşılanması için umut bağlanan küçükbaş hayvancılıkta hastalık alarmı, ümitleri söndürdü.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla uyguladığı ‘Genç Çiftçi Projesi’ ve   ‘Üretici Şartlarında Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık Projesi’ kapsamında hayvan dağıtımları mercek altına alındığı ileri sürüldü.

Özellikle, Genç Çiftçi Projesi kapsamında geçmişte yapılan ithal koyunların hastalığın kaynağı olduğu iddia ediliyor.  TİGEM ise, hayvanların ithalatla temin edilmesi yerine yurt içinden karşılanması için Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği ile protokol imzaladı.

HASTALIK İTHAL KOYUNLARLA MI GELDİ?

Dünya gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım’ın verdiği bilgiye göre, CHP Tarımdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Bursa’da ‘Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında 50 üreticiye 1700 koyun dağıtıldığını belirtti.  koyunların dağıtımından 10-15 gün sonra koyunların ölümleri başladığını ve 50 koyunun öldüğü söyledi.

CHP’li Sarıbel. yaptıkları incelemelerde ölümlerin koyun vebasından olduğunu vurguladı. Vebanın genç çiftçi projesi kapsamında ithal edilerek dağıtılan koyunlardan bulaştığını iddia etti. Sarıbal, koyunlarla birlikte hastalığın da ithal edildiğini öne sürerek insan ve hayvan sağlığının tehdit altında olduğunu ifade etti.

Zonguldak’ın Alaplı İlçesi, Gümeli Beldisi. Denizli’nin Çivril İlçesi Kocakaya Mahallesi’ned veba hastalığı bulgularına rastlandı. Bu bölgelerde karantina uygulanmasına karar verildi.

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Çelik, küçükbaş

Büyükbaş hayvanlarda olduğu gibi küçükbaş hayvanlarda da zaman zaman hastalıklar görülüyor. Bunu uygulanan projelere bağlamak doğru değil.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile bir protokol yaptık. Genç Çiftçi Projesi kapsamında ihtiyaç olan küçükbaş hayvanları yurt içinden temin edeceğiz. Bir tek ithal koyun vermeyeceğiz.

Kaynak Yeniçağ

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    sex hikayeleri