Karizma Haber

Lozan Türkiye’nin tapusudur: Atatürk olmasaydı Ayasofya da yoktu

0
24 Temmuz 2021 - 22:55
Lozan Türkiye’nin tapusudur: Atatürk olmasaydı Ayasofya da yoktu

Bugün, tarihimizdeki en önemli günlerden birisi. Kurtuluş Savaşı’nın taçlandırıldığı Lozan Antlaşması’nın 97. yıldönümü. Lozan Antlaşması, Sevr’i tarihin çöplüğüne gömüverdi…

Bugün, tarihimizdeki en önemli günlerden birisi. Kurtuluş Savaşı’nın taçlandırıldığı Lozan Antlaşması’nın 97. yıldönümü. Atatürk Lozan Antlaşmasını imzalamakla, Türk’ün ölüm fermanı olan Sevr Antlaşmasını tarihin çöplüğüne gömüverdi…

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, “Ya istiklal ya ölüm” parolası ile bağımsızlık savaşını kazandık. Atatürk’ün önderliğinde imzalanan Lozan Barış Antlaşması, ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütün olan Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığını bir daha tescil etmiş oldu. Ayrıca Lozan Antlaşması ile ekonomik ve siyasal bağımsızlığını uluslararası düzeyde tartışmasız biçimde kabul ettirmiş olduk.

Lozan Barış Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusudur. Öyle ki Lozan, Anadolu’nun parçalanmasını öngören Sevr Antlaşması’nı geçersiz kılmış ve Anadolu’daki Türk Birliği yeniden sağlanmıştır.

Sevr Antlaşmasıyla, Anadolu’yu lime lime parçalarken, Lozan Antlaşması ile Türk tarafı Mısak-ı Milli’ye eş değer bir antlaşmayı kabul ettirmeyi başarmıştı.

img-4160.jpg

Lozan Antlaşması ile, Sevr Antlaşması’ndaki sınırları tamamen reddedmiş ve günümüz Türkiye sınırlarını Şekillendirmiştir. Bununla birlikte Musul, Hatay ve Boğazlar meselesi daha sonra görüşülmek üzere ertelendi. Lozan Antlaşmasıyla, Yunanistan’ın adalarda savaştan önceki yerleşimi ise tasdik edildi. İzmir İktisat Kongresi kararlarına uygun olarak, ülkenin ekonomik bağımsızlığını temin edecek şartlar yazıldı ve kapitülasyonlar kaldırıldı.

I. Dünya Savaşı’nda müttefikimiz olan Almanya, imzaladığı Versay Barış Antlaşmasını imzalamasına rağmen, Almanya, 10 yıl içerisinde yeni bir dünya savaşına girerken Lozan’ın 98 yıldır, yani günümüzde halen uygulamada kalması, bu antlaşmanın gerçekçi koşullar içerisinde ve Türkiye’nin menfaatleri yolunda imzalandığının bir göstergesidir.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/rhgwgoi8sjcu/public_html/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/sagBlok.php on line 32

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

sperrmüll was gehört dazu

betexper