Karizma Haber

Merkez Bankası faizi artırdı

Merkez Bankası faizi artırdı
199
24 Eylül 2020 - 14:28

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal göreve geldiği günden beri ilk defa faiz artırımına gitti. MB, 8.25 olan politika faizini 2 puan artırarak 10.25’e yükseltti.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal göreve geldiği günden beri ilk defa faiz artırımına gitti. MB, 8.25 olan politika faizini 2 puan artırarak 10.25’e yükseltti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından 8.25 olan politika faizinin 2 puan artırarak 10.25’e yükselttiği açıklandı.

TCMB, Merkez politika faizini mayıs ayında yüzde 8.25’e düşürmüş, haziran, temmuz ve ağustos aylarında değişiklik yapmamıştı.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, 2019 yılının Temmuz ayında göreve gelmişti. Görev süresi boyunca ilk defa faiz artışına gitti.

TCMB, PPK toplantısı sonrasında yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Küresel ekonomide, ülkelerin attığı normalleşme adımlarıyla üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma sinyalleri gözlenmekle beraber toparlanmaya ilişkin belirsizlikler yüksek seyretmektedir.

Mal ihracatındaki toparlanma, emtia fiyatlarının görece düşük seviyeleri ve reel kur düzeyi önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesini destekleyecektir.

Enflasyon üzerinde etkili olan salgına bağlı arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinde kademeli olarak ortadan kalkacağı ve talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği öngörülmüştü.

Ancak, güçlü kredi ivmesiyle ekonomide sağlanan hızlı toparlanma ve finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler neticesinde enflasyon öngörülenden daha yüksek bir seyir izlemiştir. Enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve enflasyon görünümüne yönelik risklerin sınırlanması amacıyla Ağustos ayından itibaren atılan sıkılaştırma adımlarının güçlendirilmesi gerektiği değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda Kurul, dezenflasyon sürecini yeniden tesis etmek ve fiyat istikrarını desteklemek amacıyla politika faizinin 200 baz puan yükseltilmesine karar vermiştir.

Merkez Bankası finansal istikrar amaçları ve fiyat istikrarı doğrultusunda  elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.”

Kaynak Yeniçağ

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    Süperbetin yeni adresi