Karizma Haber

buy tiktok views
bahis siteleri

Muhammed Mursi hayatını kaybetti

Darbe ile görevinden uzaklaştırılan Mısır eski Devlet Başkanı Muhammed Mursi, mahkeme salonunda hayatını kaybetti.

Muhammed Mursi hayatını kaybetti
349
18 Haziran 2019 - 0:30

Askeri darbe ile görevinden uzaklaştırılan Mısır eski Devlet Başkanı Muhammed Mursi, mahkeme salonunda hayatını kaybetti.

Mısır’ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, darbe ile görevinden uzaklaştırıldı ve yargılanıyordu. Darbeyönetimi tarafından yargılandığı mahkeme salonunda hayatını kaybetti.

Mısır’ın resmi televizyonunun verdiği habere göre, 1951 doğumlu ve 67 yaşındaki Mursi mahkeme salonunda geçirdiği baygınlığın ardından yaşamını yitirdi.

Sisi tarafından darbe ile görevden uzaklaştırılarak hapse atılan Mursi’nin ölüm nedeni henüz belirlenemedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mursi’nin ölümü üzerine;  “Mahkeme salonunda cereyan etmiş öncelikle Mursi kardeşimize şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum” ifadelerini kullandı.

MISIR’DA ALARM DURUMU İLAN EDİLDİ

Mısır İçişleri Bakanlığı, Muhammed Mursi’nin vefatının üzerine ülkede OHAL ilan etti.

MUHAMMED MURSİ KİMDİR?

Muhammed Mursi, 8 Ağustos 1951 tarihinde, Mısır’ın kuzeyindeki Şarkiye iline bağlı Eladva köyünde doğdu. Muhammed Mursi ilk eğitimini orada aldı.  Mühendislik lisansını Kahire Üniversitesi’nde aldı (1975 ve 1978). Mühendislik doktorasını Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde tamamladı (1982). Northridge Kaliforniya Eyalet Üniversitesi’nde yardımcı doçent oldu (1982-1985). Ardından eğitim vermek için Mısır’daki Zagazig Üniversitesi’ne geldi.

Muhammed Mursi, Müslüman Kardeşler hareketi içerisinde siyasete atıldı. Mursi 2000 ve 2005 yılları arasında milletvekili oldu. Müslüman Kardeşler’in yasal olarak seçime katılmaları mümkün olmadığından parlamentoya bağımsız siyasetçi olarak girdi. Tam 5 yıl Mısır Halk Meclisi üyeliği yaptı. 2011 Mısır Devrimi’ne muhalif bir lider olarak destek verdi.

2012 Mısır cumhurbaşkanlığı seçimleri’nde Müslüman Kardeşler’in aday gösterdiği Hayrat Şatır’ın adaylığı düşünce, yerine Muhammed Mursi seçildi. Yoğun seçim kampanyası yürüttü. İlk turda %25.5 oy aldı ve ikinci tura girmeye hak kazandı. İkinci turda da %51.73 oy alarak, 5. cumhurbaşkanı oldu.

2012–13 Mısır protestoları adıyla bilinen, 3 Temmuz 2013 tarihinde yapılan büyük gösteriler sonucu Mısır ordusu askeri bir müdahale ile yönetime el koydu. Mursi ise darbeyi kabul etmediğini açıkladı ve yandaşlarına direnmelerini söyledi.

16 Mayıs 2015 günü mahkeme tarafından idam cezasına çarptırıldı. 16 Haziran 2015 günü hakkında açılan “casusluk” davasından müebbet hapse mahkum olurken, “cezaevi baskınları” davasında ise mahkeme idam kararını onadı.

Kaynak Yeniçağ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.