Karizma Haber

Olimpiyat ateşi yandı

0
23 Temmuz 2021 - 22:40
Olimpiyat ateşi yandı

Covid-19 salgını nedeniyle verilen bir yıllık ertelemenin ardından dünyanın en büyük spor organizasyonu Yaz Olimpiyat Oyunları, Tokyo’da bugün başladı.

Covid-19 salgını nedeniyle verilen bir yıllık ardından dünyanın en büyük spor organizasyonu Olimpiyat Oyunları, Tokyo’da bugün başladı.

TSİ 14.00’te Tokyo’daki Meiji-Jingu Park’ta bulunan Olimpiyat Stadı’nda başladı. Açılı yaklaşık 2 saat sürdü. Açılış seramonisinde, Geleneksel hale gelen olimpiyat meşalesini yakma görevi Japon tenisçi Naomi Osaka’ya verildi. Büyük bir görsel şölene dönen açılış programına ev sahipliği yapan Japonya İmparatoru Naruhito da katıldı.

Yaz Olimpiyat Oyunları 32 yıllık tarihinde ilk kez seyircisiz gerçekleştiriliyor. Müsabakalar sırasında geçmiş olimpiyat oyunlarına ait ses efektleri kullanılacak. 32. Yaz Olimpiyaları Organizasyonda 41 farklı tesis farklı branşlara ev sahipliği yapacak.

900 KİŞİ İZLEDİ

Açılış törenini stadyumda aralarında ABD First Lady’si Jill Biden ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da dahil olmak üzere 900 civarında kişi izleyebildi.

Normalde çok sayıda sporcunun katılması bekliniyordu. Ancak törenlerde, koronavirüs önlemleri nedeniyle bu yıl sadece takımlardan temsili olarak katılım sağlandı.

Ayrıca Yaz Olimpiya Oyunları açılışında, bazı göstericiler tarafından da Olimpiyatlar protesto edildi.

Japonya’nın önde gelen gazetelerinden Asahi Shimbun, Mayıs ayında yayımladığı bir ankette Japonya nüfusunun yüzde 80’inden fazlasının Olimpiyatların ertelenmesi ya da iptal edilmesini istediğini yazmıştı.

SEYİRCİSİZ GEÇİT TÖRENİ

Takımlar stadyumdaki geleneksel geçişlerini gerçekleştirdi. Törende ilk geçişi ‘Yaz Olimpiya Oyuları’nın ilk ev sahibi Yunanistan gerçekleştirdi. Geçişin izlendiği törende sahaya 207 takım kaıldı. Sahaya son giren lakım ise bir jes ev sahibi Japonya bir jes olarak kaıldı. Bunun haricinde geçişler Japon alfabesine göre sıralandı.

Açılış töreninde Türk bayrağını, milli yüzücüler Merve Tuncel ile Berke Saka taşıdı.

“SPORUN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ”

Tokyo Olimpiyatları Organizasyon Komitesi Başkanı Hashimoto Seiko, açılış töreninde ilk konumayı yapı. Seiko, konuşmada tüm dünyadaki sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach ise, “Olimpiyatların sporun birleştirici gücü olduğunu” vurguladı ve “Bugün bir umut anı” dedi.

Bach, açılışta yaşanan beraberlik ruhunun, pandeminin karanlık tüneli sonundaki ışık olduğunu belirti.  Bach, “Olimpiyat meşalesi bu ışığın daha da parlayacağına inanıyorum. Bu bir dayanışma, barış mesajıdır. Bu, hepimize birlikte daha başka yolculuklar için umut veriyor. Evet, hepimizin hayal ettiğinden çok farklı. Ama bu anın tadını çıkaralım çünkü sonunda hep birlikte buradayız” diye konuştu.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/rhgwgoi8sjcu/public_html/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/sagBlok.php on line 32

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

sperrmüll was gehört dazu

betexper