Karizma Haber

Advert

Ölü sayısı 66’ya yükseldi. 44 kişi de kayıp!

793
08 Temmuz 2018 - 14:43
Ölü sayısı 66’ya yükseldi. 44 kişi de kayıp!

Şiddetli yağışların yol açtığı sel ve toprak kaymaları nedeniyle Japonya’da ölü sayısı 66’ya yükseldi.

Japonya’da şiddetli yağışların yol açtığı selle gelen felakete mahkum oldu. Felaket  sonucunda ölü sayısının 66’ya yükseldiği açıklandı.

Japonya’da şiddetli yağışların yol açtığı sel ve toprak kayması felaketinde 2 milyon kişi evlerini terk etti. 2 milyon kişi de ülkeyi terketmeye hazırlandığı bildirildi. Şiddetli yağışlar nedeniyle nehirlere kurulan setler yıkılırken çok sayıda insan evlerinin çatılarında mahsur kaldı.

Japon Meteoroloji Ajansı (JMA) yetkilisi, yaptığı basın açıklamasında;, “Daha önce hiç bu kadar yağmur yağmamıştı. Bu, durum çok tehlikeli” dedi. Japonya devlet televizyonu ise 66 kişinin hayatını kaybettiği felaket nedeniyle 44 kişinin kayıp olduğunu açıkladı.

Japonya hükümeti,Başbakanlık ofisinde bir acil durum yönetimi merkezi kurulduğunu bildirdi.  Afet bölgelerine ordu, polis ve itfaiyeden oluşan 54 bin görevli sevk etti. Japonya Başbakan Şinzo Abe, “Felaketin hala devam ettiğini, ve hala bir çok insan kayıp ve bir çoğunun yardıma ihtiyacı var. Zamana karşı yarışıyoruz” dedi.

Ülkede riskli bölgelerde yaşayan yaklaşık 2 milyon kişiye evlerinden ayrılmaları çağrısı yapılırken, şiddetli yağmurların dindiği ve bazı bölgelerde sel sularının çekildiği belirtildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.1xbetjasminbet