Karizma Haber

ORDULULAR’IN İSTANBUL’DAKİ KADIN BAŞKAN A. ADAYI AYSEMİN GÜLMEZ

ORDULULAR’IN İSTANBUL’DAKİ KADIN BAŞKAN A. ADAYI ATAŞEHİR İLE ORDU’NUN BİR İLÇESİNİ KARDEŞ BELEDİYE YAPACAK ORDULU ATAŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI AYSEMİN GÜLMEZ:

ORDULULAR’IN İSTANBUL’DAKİ KADIN BAŞKAN A. ADAYI AYSEMİN GÜLMEZ
464
03 Aralık 2018 - 23:29

ORDULULAR’IN İSTANBUL’DAKİ ATAŞEHİR İLE ORDU’NUN BİR İLÇESİNİ KARDEŞ BELEDİYE YAPACAK ORDULU, CHP’Lİ ATAŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI AYSEMİN GÜLMEZ:

“ATAŞEHİR İLE ORDU’NUN BİR İLÇESİNİ KARDEŞ İLÇE YAPACAĞIZ”
Bir öğretmen kızı olan Ordu Güzelce Köyü’nden Avukat Aysemin Karataş Gülmez, Ordulu hemşerilerinin yoğun isteği üzerine İstanbul Ataşehir Belediye Başkanlığına talip oldu. “Ataşehir Hepimizin” sloganıyla yola çıkan Ataşehir Belediye Başkan Aday Adayı Aysemin Gülmez, Ataşehir’i Türkiye’nin örnek ilçesi yapma iddiasında. Ordulu Gülmez, bu hedefine ulaşmak için hemşehrilerinin desteğini yanında hissederken, hem Ataşehir’in hem de İstanbul’daki Ordulular’ın ilk kadın belediye başkanı olmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Aday adaylığının duyulması üzerine hem Ataşehirliler, hem de Ordulular’dan büyük bir ilgi ve sevgi seliyle karşılaşan Av. Aysemin Karataş Gülmez, çağrılan yerlere yetişmekte zorlanmasına rağmen, gösterilen sevgi karşısında yorgunluk hissetmiyor.
Belediye Başkanı seçilmesi halinde Ataşehir ile Ordu’nun bir ilçesini kardeş ilçe ilan edeceğini belirten CHP Belediye Başkan Aday Adayı Aysemin Gülmez Karataş ile yaptığımız söyleşiyle sizleri başbaşa bırakıyoruz.
Soru: Aysemin Gülmez, İstanbul’un en gözde ilçelerinden biri olan Ataşehir’e belediye başkanı olmak için aday olduğunuzu açıkladınız. Neden belediye başkanı olmak istediniz?
Aysemin Gülmez: Öncelikle olarak bana kendimi anlatma ve Ataşehir ile ilgili vizyonumu Ordulu hemşehrilerimle paylaşma fırsatı verdiğiniz için size çok teşekkür ederim. Ataşehir Belediyesinin insan odaklı, kültürel ve sosyal alanda başaracağı işler; ülkemizin de çehresine katkı sağlayacak ve örnek teşkil edecek. Hukukçu ve sizden biri olarak, Ataşehirli olmanın bana yüklediği sorumluluk gereği, Ataşehir Belediyesini Türkiye’nin örnek belediyesi yapmak için aday oldum.
Katılımcı belediyecelik anlayışıyla, toplumun tüm kesimlerinin yönetimde söz sahibi olmasını sağlayacağız. Hatta projelerimizin hayata geçip geçmeyeceğine oylarıyla ilçe sakinlerimiz karar verecek. Belediye hizmetlerini bu temellere oturtacağımız için toplumun tüm kesimleri, yönetimde kendilerini bulacaklar. İyi bir şehir planlamasıyla, hem altyapı eksikliklerini tamamlayacak hem de ilçemize mimari olarak düzenli ve modern bir görünüm kazandıracağız.
Bir anne olarak, maalesef giderek yaygınlaşan çocuk tacizleri ve uyuşturucu kullanımıyla mücadele öncelikli hedefim olacak. Çocuklarımıza, gençlerimize ve ailelerimize yönelik eğitim ile okullar ve sosyal alanlarda denetim ilk icraatlerım arasında yer alacak.
Soru: Herkesin gözünün üstünde olduğu Ataşehir gibi bir ilçede insanlara iyi hizmet etmek ve herkesi memnun etmek kolay olmayacaktır. Başarılı olacağınıza inanıyor musunuz?
Aysemin Gülmez: Yukarıda sıraladıklarım, projelerimizden sadece birkaçı. Elimizde tüm mahallelerin, sokakların, hatta apartman ve sitelerin sorunları ve analizleri mevcuttur. Çok değerli ve yetenekli bir ekiple bu açıdan bir süredir ciddi bir şekilde yapısal ve sosyal projeler geliştiriyoruz. İlçemizin tüm sorunlarını tek tek ele alıyoruz. Sorunları çözülmüş, çehresi güzelleşmiş, altyapısı ve sosyal donatı alanları tamamlanmış örnek bir ilçe yarattığımızda insanlar neden memnun olmasınlar ki? Dolayısıyla başarılı olacağıma yürekten inanıyorum.
Soru: Belediyecilikle ilgili sorularımızı sormaya devam edeceğiz ama önce okurlarımızın sizi tanıyabilmeleri için kendinizden bahsedebilir misiniz? Aysemin Gülmez : 1979 yılında Ordu Mesudiye’de doğdum. Altı yaşımda ailemle birlikte köyümden ayrılarak, İstanbul’a geldim. İlkokul ve lise eğitimimi İstanbul Kadıköy’de tamamladım. Öğrenci olduğum yıllarda babamın Kadıköy sahildeki büfesinde çalıştım. Bu yıllarda toplumun farklı kesimlerindeki insanları tanıma fırsatı buldum. 1997-2001 yılları arasında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakultesinde eğitim gördüm. Mezun olduktan sonra avukatlık stajımı tamamlayıp, İstanbul Barosuna bağlı olarak avukatlık mesleğine başladım. On altı yıldır çeşitli alanlarda bilfiil avukatlık yapıyorum. İnsan hakları çerçevesinde gönüllü çalışmalarda bulunuyorum. Evliyim ve 3 harika çocuğun annesiyim.
Soru: Orduluların, Ataşehir’de nüfusun önemli bir kısmını oluşturduğu biliniyor. Adaylık kararınızda Ordulu olmanızın bir etkisi oldu mu?
Aysemin Gülmez: Ataşehir’de 306 bine yakın seçmen olduğunu biliyoruz. Bu seçmenlerin yaklaşık 12 binini Ordulu hemşehrilerimiz oluşturuyor. Ordulular Ataşehir’de, ikinci büyük nüfus grubunu oluşturuyor. Bunun büyük bir kitle ve önemli bir istatistik olduğunu düşünüyorum. Önem verdiğim bir diğer husus 12 bin Ordulu seçmenin yarısının 35 yaş altı gençlerden oluşması. Bu, bana büyük bir umut ve güven veriyor. Tabi bu yeterli değil; bizim sloganımız ‘Ataşehir Hepimizin’. İlçemizde, Edirne’den Kars’a , Sinoptan, Malatya’ya kadar çok çeşitli illerden oluşan bir demografik yapı var. Bizim amacımız, herkesi kucaklamak ve tüm Ataşehir demografik yapısının profesyonelce süreçlere dahil edilmesini sağlayarak, gülümseyen bir kent yaratmak. Bu hedefe ulaşırken elbetteki Ordulu hemşehrilerimin desteği, yanımda olmaları beni çok onurlandıracak.
Soru: Eğer seçilirseniz, size oy vermiş Ordulu hemşehrilerinize karşı bir vefa borcunuzun olduğunu düşünerek, onların haklı, yasalara ve vicdana uygun taleplerine karşılık verecek misiniz?
Aysemin Gülmez: Elbetteki Ordulu hemşehrilerimize karşı sorumluluklarımızı, onların hassasiyetlerini göz önüne alarak yerine getireceğiz.
Soru: Günümüzde şehirlerin birbirleriyle kardeşliği sözkonusu olabiliyor. Doğduğunuz Ordu iline mensup bir belediyeden bir talep gelirse, Ordu belediyelerinden birisi ile Ataşehir Belediyesinin kardeş şehir olmalarını sağlamak için çaba gösterir misiniz?
Aysemin Gülmez: Çok isterim. Kardeş belediyecilik çok değerli bir kavram. Bu kavram, toplumumuzun değerlerine hoşgörü ve samimiyet açısından yaklaşan bir olgu. İstanbul’da yaşayan Ordulu hemşehrilerim ile Ordu için buradaki çeşitli çalışmaların aktarılması hepimizin asli görevi. Bunun adı “Kardeş belediyecilik” olursa, yapı kurumsallaşmış olur. Biz de gönül köprümüzü geliştirmiş oluruz.
Soru: Ataşehir belediye başkanı farklı gerekçelerle görevden alındı. Ataşehirliler size neden oy versinler, sizin farkınız nedir?
Aysemin Gülmez: Olaya Bir hukukçu olarak, evrensel hukuk ilkesi – masumiyet karinesi açısından bakıyorum. Masumiyet karinesi gereği suçluluğu ispat oluncaya kadar yargılanan herkes masumdur! Yaşanan bu durum bizleri de üzüyor. Bu anlamda Partimin pozisyonuna ve kararlarına saygı duyarak, onları takip etmek ve yönetimin yönlendirmelerine uygun hareket etmek istiyorum. Ben yeni bir yüz olarak ve yeni bir siyaset tarzıyla yola çıktım. ‘Ataşehir Hepimizin’ anlayışıyla; projelerimiz, samimi ilişki ve iletişimlerimiz sayesinde ciddi bir seçim başarısı elde etmek istiyorum. Bu anlayışa Ataşehirlilerin sahip çıkacağına ve bizi destekleyeceklerine yürekten inanıyorum.
Soru: Yılmaz Büyükerşen Eskişehir’de Türkiye’ye model olmuş bir belediyecilik yapıyor. İstanbul’da CHP belediyeleri arasında çok başarılı olmuş, örnek gösterilecek CHP İlçe belediyesi yok. Siz başarılı bir model oluşturabilecek misiniz, bunu sağlayabilmek için ne yapacaksınız?
Aysemin Gülmez: Ben de Yılmaz Büyükerşen’in başarılı hizmetlerini yakından takip ediyorum. Bir kadın olarak Yılmaz Hoca gibi başarılarımla adımdan söz ettirebilirsem bu, Ataşehir için olduğu gibi Türkiye için de müthiş bir model olacak. Bu noktada şunu da belirtmek isterim ki Yılmaz Hoca’nın çok yakın çalışma arkadaşlarından bazıları kampanyamızda yer alıyor; çalışmalara profesyonelce katkı sağlıyorlar. Projelerimizin hazırlanmasında uzman akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, mimarlar ve şehir planlama uzmanlarıyla işbirliği yapıyoruz. Projelerimizin bilimsel araştırmalara dayalı evrensel standartlarda olması ve fark yaratmasi için hummalı bir çalışma yürütüyoruz.
Soru: Seçilme şansınızı nasıl görüyorsunuz?
Aysemin Gülmez: 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AK Parti 118 bin, partimiz 123 bin oy aldı. Benim hedefim Partimizin oylarını 140 bin ve üzerine taşımak. Yaptığımız mahalle mahalle, sandık sandık çalışmalar sonucunda neredeyse her mahallenin değil, her apartmanın sorununu biliyoruz. Bunlara dönük tek tek, mahalle mahalle çözümler, programlar ve projeler hazırlıyoruz. Bunları yaparken Ataşehir’in nüfus yapısı, yaş grupları çerçevesinde çok dar ve derin analizlerle ilerliyoruz. Kampanyamız günden güne ivme kazanıyor . Her gün yeni gönüllüler ve uzman çalışma arkadaşları sürece dahil oluyor. Herkesin enerjisi, azmi o kadar yüksek ki hayatımın en onurlu, en gururlu günlerini yaşıyorum. Bu enerjimiz ve heyecanımız seçimde son bulmayacak aksine sonrasında da yükselerek devam edecek.
Soru: Ordu yöresi gazete ve televizyonlarını takip ediyor musunuz, başkan seçilirseniz, Ordu yöresi yerel basınına desteğiniz olacak mı?
Aysemin Gülmez: Ordu yöresi gazetelerinin tamamı olmasa da bir kısmını takip etmeye çalışıyorum. Ordu Mesudiye Gazetesi’nin abonesiyiz. Ordu televizyonlarını ve gazetelerini gurbette izleyip, okudukça, Ordu ilimize duyduğumuz özlemimiz bir nebze olsun gidiyor. Başkan seçildiğimde tüm yerel gazetelerine, özellikle de ordu ilimizin basınına destek olacağız. Çünkü yerel basın halkın sesini doğrudan duyuran özgür habercilik yapmaktadır.
Soru: Zaman ayırdığınız için teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz.
Aysemin Gülmez: Ben teşekkür ederim, konuğunuz olmaktan onur duydum, Ordulu hemşehrilerimin desteğini bekliyorum.
EDİTÖRÜN NOTU: Bir Ordulu olarak Aysemin hanımın bu cesurca hareketinden dolayı kendilerini tebrik ediyorum. Karizma Haber ailesi olarak çıktığı bu meşakkatli yolda başarılarını ve devamını diliyoruz.
Aydın Tomakin
Karizma Haber
Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.1xbetjasminbet