Karizma Haber

Prof.Dr. Yüksek Mimar. Ahmet Vefik Alp hayatını kaybetti

Ünlü mimar, şehir planlayıcısı ve siyasetçi Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp hayatını kaybetti.

Prof.Dr. Yüksek Mimar. Ahmet Vefik Alp hayatını kaybetti
114
10 Ocak 2021 - 13:47

Ünlü mimar, şehir planlayıcısı ve siyasetçi Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp hayatını kaybetti.

Ünlü mimar, şehir planlayıcısı ve siyasetçi Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp hayatını kaybetti.

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’in ölüm nedeni henüz açıklanmadı.  73 yaşında hayatını kaybeden Ahmet Vefik Alp uzun sayılabilecek bir süredir MHP’de siyaset yaptı. Ancak Devlet Bahçeli ve ekibi onu başarılarından dolayı pek hazmedemediler ve adeta partiden dışladılar. Buna rağmen Vefik Alp başka partilere de meyil etmedi.

Ahmet Vefik AlP’in vefat haberini, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İyi Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan verdi. Özkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp Hocayı Kaybettik. Ruhu şad, mekanı Cennet olsun” ifadelerini kullandı.

ibrahim-ozkan.jpg

AHMET VEFİK ALP KİMDİR?

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp hayatını kaybetti.  Alp, MHP Genel Merkezi’nin o muhteşem Genel Merkez Binasının mimarıdır. Aynı zamanda, Ozan Arif’in kabrine yapılan anıtında mimarıydı.

Alp 31 Mayıs 1948’te İstanbul/Kızıltoprak’ta dünyaya geldi. 1967’de İstanbul Saint Joseph Fransız Lisesini bitirdi.  1971’de İTÜ. Mimarlık Bölümünü bitirerek mimar, 1973’te Yüksek Mühendis Mimar oldu ve aynı yıl İTÜ’de asistan olarak başladı.  ABD’de yüksek lisans ve doktora yaptı. Makale ve tez çalışmaları birçok dilde yayınlandı.

AMERİKAN MİMARLAR ENSTİTÜSÜ’NDE TÜRKİYE TEMSİLCİSİ SEÇİLDİ

1982’de Suudi Arabistan Kral Fahd Üniversitesine davet edildi ve burada 7 yıl boyunca dersler verdi; birçok mimarlık projesine imza attı. – 1984’de doçent, 1989’da Birleşmiş Milletler Teşkilatının himayesindeki “Uluslararası Mimarlık Akademisi” profesörlüğüne getirildi. – Amerika ve Suudi Arabistan’a ilaveten İsviçre ve Japonya’da birçok çalışma yaptı. – 1996 yılında “T.C. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Müdürlüğüne” getirilen Alp, aynı yıl “Amerikan Mimarlar Enstitüsü Türkiye Temsilciliği”ne ve bunu takiben “Güney Avrupa Direktörlüğü”ne oybirliği ile getirilmiştir.

TÜRKEŞ’İN DANIŞMANLIĞINI DA YAPMIŞTI

Prof. Dr. Alp, 1994 mahalli idareler seçimlerinde MHP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olmuş, MHP Kurucu Genel Başkanı merhum Alparslan Türkeş’in de danışmanlığını yapmıştı.

Kaynak Yeniçağ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

tempobet güncel giriş
merter araç kiralamaMuş evden eve nakliyatNevşehir evden eve nakliyatNiğde evden eve nakliyatOrdu evden eve nakliyatbakırköy evden eve nakliyat
Egobet
Celtabet
Youwin