Karizma Haber

Rize dehşeti yaşadı dereler taştı evler çöktü

0
15 Temmuz 2021 - 11:26
Rize dehşeti yaşadı dereler taştı evler çöktü

Rize’de, Mereorolojinin saatler öncesinden verdiği uyarılardan sonra, 7 saatte metrekareye düşen 220 kilogram yağışın ardından sel felakete yaşandı.

Rize’de, Mereorolojinin saatler öncesinden verdiği uyarılardan sonra, 7 saatte metrekareye düşen 220 kilogram yağışın ardından sel felakete yaşandı. Sel felaketi, 2 kişinin ölümüne, 6 kişinin kaybolmasına, 4 kişinin yaralanmasına neden oldu. Sel felaketi Rize’ye kabusu yaşattı. Selle birlikte, ev ve iş yerlerinin zemin ve bodrum katları selin sürüklediği moloz, taş ve odunlarla doldu. Otomobillerbir kısmı toprak altına gömüldü, bazıları da karton kutu gibi sürüklendi.

Ajanslardan alınan bilgiye göre, Rize’de dün akşam saatlerinde başlayan sağanak sel ve heyelanlar meydana geldi.  7 saatte metrekareye 220 kilogram yağışın düştüğü kaydedildi. Yollar ulaşıma kapandı, heyelanlar meydana geldi.

Rize’de meydana gelen sel ve heyelan felaketinde son bilançı ise;  ölü sayısı 2’ye, kayıp sayısı ise 6’ya yükseldi. Rize, Merkeze bağlı Muradiye Beldesi’nde heyelan sonucu çöken evin atlında kalan Hacer Mert’in cansız bedenine ulaşıldı.  Yıkılan evin enkazı altında kalan 2 kişiyi arama çalışmaları sürüyor. Güneysu ilçesinde ise sele kapılan Halil Arıcı kayboldu. Sel ve heyelan bölgelerinde mahsur kalanlar AFAD,İDAK ve AKUT ekiplerince gece boyu güvenli bölgelere tahliye edildi.

HASAR GÜN AĞARINCA ORTAYA ÇIKTI

TAKVİYE EKİPLER KENTTE

İçişleri Bakanlığı AFAD Başkanlığı, Rize’deki aşırı yağışlar sonucu bölgedeki olaylara destek vermek amacıyla Samsun, Erzurum ve Ordu il AFAD ekiplerinin de bölgeye sevk edildiğini bildirdi. Bu kapsamda, Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait bir helikopterde arama kurtarma çalışmalarına destek  amacı ile bölgeye gönderildi.

YAĞIŞ SÜRECEK

MGM,  Doğu Karadeniz’de görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, Trabzon merkez ve doğusu ile Rize çevrelerinde çok kuvvetli ve şidddetli bir şekilde olmasının beklendiği duyurdu. Açıklamada, sağanağa bağlı meydana gelebilecek su baskını, yıldırım, sel ve heyelan, olabileceği ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi. Kentte yöneticilerde dere yataklarından uzak durulması çağrısında bulundu.

kaynak:yeniçağ


Warning: A non-numeric value encountered in /home/rhgwgoi8sjcu/public_html/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/sagBlok.php on line 32

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

sperrmüll was gehört dazu

betexper