Karizma Haber

Şeker hastalığının düşmanı besinler. Bu yiyeceklere karşı duramıyor

Günümüzün en önemli hastalıklarından biri diyabet hastalığıdır. Uzmanlar, şeker hastalığının önlem alınmadığı  durumlarda büyük tehlikelere yol açtığını belirtiyor.

Şeker hastalığının düşmanı besinler. Bu yiyeceklere karşı duramıyor
150
09 Ocak 2021 - 12:59

Günümüzün en önemli hastalıklarından biri diyabet hastalığıdır. Uzmanlar, şeker hastalığının önlem alınmadığı  durumlarda büyük tehlikelere yol açtığını belirtiyor.

Günümüzün en önemli hastalıklarından biri de diyabet hastalığıdır. Uzmanlar, şeker hastalığının önlem alınmadığı  durumlarda büyük tehlikelere yol açtığını belirtiyor. Ancak şeker hastalığının tedavisinde veya kontrol altında tutabilmek için doğal yolları var.

Çağımızda fast food ürünlerinin tüketiminin artması, şeker hastalığını da tetikliyor. Şeker hastalığını tetikleyen neden sadece yediklerimiz değil elbette. Hareketsizlik ve kötü yaşam koşulları da şeker hastalığını tetikleyen diğer unsurlardan olarak bilinmektedir.  Şeker hastalığı kontrol altına alınmadığı sürece hayatı olumsuz etkiliyor. Hatta ölümlere dahi yol açabiliyor. Uzmanlar, şeker hastalığının her durumda kontrol altına alınması gereken bir hastalık olduğunu ifade ediyorlar.

Genellikle, kan şekeri seviyelerini düşük tutan doğal gıdalar, insülin seviyelerini düşük tutmaya yardımcı olur.

Bazı gıdaların  düzenli bir şekilde insülin ihtiyacını koruduğu bilinmektedir. Bunlar düşük glisemik indeksli gıdalar olarak bilinir ve tercih edilen karbonhidrat kaynaklarıdır.

Uluslararası Diyabet Konseyinin tavsiye ettiği, insülin ve kan şekeri seviyelerini düşük tutmak yiyecekler aşağıdaki listedeki gibidir.

Avokado

Muz

Yabanmersini

Tarçın

Sarımsak

Bal

Fıstık ezmesi

Yavaş pişirilmiş yulaf ezmesi

Sirke

İlave şekersiz yoğurt

İnsülin Artırıcı Gıdalardan Kaçınma

İnsülin seviyesini düşürmede faydalı olan doğal gıdalar olduğu gibi, artmasına neden olan yiyecekler de mevcuttur. Bunlar, çikolatalar, şeker ve şekerle yapılan mamüller gibi yüksek şekerli gıdalardır. Enerji içecekleri ve kurutulmuş gıdalar da insülin seviyesinin artımına yol açan şeker kaynakları olabilir. Bu tür gıdalardan azami ölçüde kaçınmak gerektiği ifade edilmektedir.

KİLO VERMEK 

Bir kişi aşırı kiloluysa, Uluslararası Jinekoloji ve Obstetrik Federasyonu’na göre kilo kaybı muhtemelen insülin seviyelerini azaltmasına yardımcı olabilir. Bunun nedeni, aşırı kilo ve vücut yağının insülin direnci ve dolayısıyla artan insülin seviyesi ile ilişkili olmasıdır.

DÜZENLİ SPOR YAPMAK

Günlük 60 dakikalık egzersiz veya 15-30 dakikalık seanslar halinde yapılan egzersiz insülin seviyenizi kontrol altında tutmak için yardımcı olabilir. Egzersiz, yürümeyi, jimnastiği, bisiklete binmeyi veya kalbin daha hızlı atmasını sağlayan herhangi bir fiziksel aktiviteye katılmayı içerebilir.

DİRENÇ EĞİTİMİ 

Direnç eğitimi kas kütlesini geliştirir, bu da bir kişinin kullandığı glikoz miktarını arttırır ve insülinlerini daha verimli hale getirir.

STRESİ AZALTIN 

Stres aşırı insülin üretimine yol açabilir, çünkü vücut enerji için karbonhidratlarla kullanmak için daha fazla insülin salmaya çalışır. Stresi azaltmak için önlemler şunları içerir:

Geceleri yeterince uyumak

Keyifli bir şey yapmak için her gün 15 ila 30 dakika ayırmak

Günlük tutmak

Meditasyon

Gıda Takviyesi Alın

Bazı çalışmalar, insülin seviyelerinin düşürülmesinde takviyelerin kullanımını desteklemiştir.

Annals of Nutrition & Metabolism’de yayınlanan bir çalışma, günde iki kez 125 miligram (mg) yeşil çay, 25 mg kapsaisin ve 50 mg zencefil özünden oluşan bir gıda takviyesi programı uygulayan aşırı kilolu kadınların, plasebo alanlara göre vücut ağırlığı ve insülin seviyelerinde daha fazla düşüş olduğunu buldu. İnsülin düşürücü yararları için geniş çapta incelenen bir başka takviye, insan vücudunda bulunan ve bir eser mineral olan kromdur. Krom takviyeleri, insülinin etkinliğini artırmaya ve ideal olarak insülin seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

 

Kaynak Yeniçağ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

tempobet güncel giriş
merter araç kiralamaMuş evden eve nakliyatNevşehir evden eve nakliyatNiğde evden eve nakliyatOrdu evden eve nakliyatbakırköy evden eve nakliyat
Egobet
Celtabet
Youwin