Karizma Haber

Şengalli kadınlar ilk kez 8 Mart’ı kutladı

Şengalli kadınlar ilk kez 8 Mart’ı kutladı
367
03 Mart 2015 - 17:15

DİYARBAKIR – Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Şengalli Ezidilerin kaldığı Fidanlık Yaşam Alanı’nda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. Bin 450 kadının yaşadığı Yaşam Alanı’nda, kadınlar ilk kez 8 Mart kutlamasına şahit oldu.

IŞİD’in saldırıları nedeniyle Şengal’den Diyarbakır’a göç etmek zorunda kalan Ezidiler için kurulan Yenişehir ilçesindeki Fidanlık Yaşam Alanı’nda, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlaması yapıldı. Ezidi kadınlara yönelik Belediye tarafından düzenlenen etkinliğe, HDP Eş Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş’ın yanı sıra HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ve HDP Diyarbakır il ve ilçe temsilcileri de katıldı.

Bin 450 civarında 18 yaş üstü Ezidi kadının kaldığı kampta düzenlenen etkinlik, yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Daha sonra program 8 Mart’a ilişkin sinevizyon gösterimiyle devam etti. Etkinliğe katılan HDP Eş Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, 2015 yılının kadın mücadelesinde önemli bir yıl olduğuna işaret ederek, kadınların her yerde haksızlığa uğradığını ve özgür olmadığını söyledi. Beştaş, “Şengal’de, Amed’te, Antep’te dünyanın hiçbir yerinde bugün kadın özgürdür diyemiyoruz. Kadınların özgürleşmeden, erkekle eşit hakları elde etmeden toplum özgürleşemez. Kadınlar Kobani’de DAİŞ (IŞİD) vahşetine karşı direndiler. Bugün, YPJ Kobani’de tüm kadınlar için bir tarih yazdı.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Baran Demir isimli tiyatro oyuncusu, 1 aydır kamptaki gençlerle çalışarak hazırladıkları kadın erkek eşitliğini konu alan oyunu sergiledi.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/rhgwgoi8sjcu/public_html/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/sagBlok.php on line 32

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

sperrmüll was gehört dazu

betexper