Karizma Haber

SMA hastası kızını yaşatabilmek için mücadele veriyor

SMA hastası kızını yaşatabilmek için mücadele veriyor
334
12 Mart 2015 - 11:45

ANKARA – Ankara’nın Polatlı ilçesinde yaşayan Osman Alan, SMA (kas erimesi) hastası kızını yaşatabilmek için mücadele veriyor.

7 yıl önce Gaziantep’den, Polatlı’ya mevsimlik tarım işçisi olarak gelen Osman Alan, dört çocuk babası. 2008 yılında dünyaya gelen oğlu Mahmut Alan, bir aylıkken tedavisi olmayan SMA hastalığına yakalandı. Oğlunun tedavisi için ilçeye yerleşen baba Alan, üç yıl boyunca çocuğunun tedavisi için yaşam mücadelesi verdi. Üç yaşında oğlu Mahmut Alan, amansız hastalığa yenik düşerek vefat etti. Alan bir ay önce dünyaya gelen kızı Zeynep Alan’ın hareketsiz olduğunu farketti. Zeynep bebeğe hastanede SMA teşhisi kondu. Tedavisi tamamlanan Zeynep bebek hastaneden taburcu edildi. Alan ailesi için zor günler bundan sonra başladı. Çocuğunun tedavi masrafları için neyi var ne yok harcayan baba Osman Alan, yetkililerden yardım bekliyor. Baba Alan, çocuğunun tedavi gördüğü günlerde hastaneye bile parası olmadığı için hergün gidemediğini söyledi. Alan, “Bir oğlumu bu amansız hastalık nedeniyle toprağa verdim. Bir ay önce dünyaya gelen kızım da aynı hastalığa yakalandı. Hastane de tedavisi tamamlandı. Taburcu oldu eve getirdik. Steril bir ortamda bakımının yapılması gerekiyor. Evimizi de bir imkan yok. Elimizden geldiği kadarıyla dikkat ediyoruz. Ama evimiz sobalı ne kadar dikkat edersek edelim yine de kızımız bundan etkileniyor. Tıbbi malzemeleri çok pahalı. On aydır bunları borç ile karşıladık. 4 aydır kiramızı ödeyemiyoruz. Eşe, dosta 30 bin TL’ye yakın borcum var. Kızımızın aylık tıbbi mazlemesi 1.500 TL’ye buluyor. Karşılamakta zorlanıyoruz. Yetkililerden yardım bekliyoruz.” dedi.

SMA hastalığının tedavisi olmadığını aktaran Osman Alan, aspire sondası ve mama gibi ihtiyaçalarını karşılarken oldukça zorlandıklarını ifade etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

sperrmüll was gehört dazu

betexper