Karizma Haber

Son anket sonuçları açıklandı: AKP, CHP, İYİ Parti, MHP, ve ….!

Kadir Has Üniversitesi tarafından her yıl düzenli olarak yapılan anket sonuçları açıklandı. 

Son anket sonuçları açıklandı: AKP, CHP, İYİ Parti, MHP, ve ….!
160
08 Ocak 2021 - 1:18

Kadir Has Üniversitesi tarafından her yıl düzenli olarak yapılan anket sonuçları açıklandı.

Kadir Has Üniversitesi tarafından her yıl düzenli olarak yapılan anket sonuçları açıklandı.  Türkiye Eğilimleri Araştırması’nda siyasi partilerle ilgili anketin çarpıcı sonuçları ortaya çıktı. Sonuçlara göre birinci parti yüzde 36 ile AKP çıkarken, iktidar partisini CHP ve İYİ Parti takip ediyor.

Sputnik Haber Sitesi’nden Burcu Okutan’ın haberine göre Kadir Has Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Grubu ile Global Akademi ortaklığında yapılan araştırmanın sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Her yıl düzenli olarak yapılan anketin ilk kısmında, “bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna cevap arandı. Katılımcıların yüzde 36.8 AKP’ye, yüzde 23.1 CHP’ye, yüzde 10.2 İYİ Parti’ye, yüzde 9.7 MHP’ye oy vereceğini belirtti.

Aynı ankette, yüzde 0.5 Deva Partisi’ne, yüzde 0.3 Saadet Partisi’ne, yüzde 0.2 Gelecek Partisi’ne ise oy vereceğini söyledi. Katılımcıların yüzde 8.2’si kararsız olduğunu ifade ederken,  yüzde 6.2 ise hiçbir partiye oy vermeeceğini söyledi.

Araştırmada “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi başarılı mı” sorusu da soruldu. Bu kapsamda, araştırmaya katılanların yüzde 38.7 bu sistemi başarılı bulduğunu ifade etti.  Katılımcıların yüzde 32’si aynı soruyu başarısız olarak nitelendirdi. Yüzde 29.3 ise bu sistemi “ne başarılı ne başarısız” bulduklarını ifade etti.

KORONA VİRÜS VE HAYAT PAHALILIĞI

Kadir Has Üniversitesi tarafından yapılan bu araştırmada; Türk halkı olarak, 2020 senesin gündemlerindeki en büyük problemi koronavirüs olarak gösterdi. Bunun ardından ise ikinci sırada hayat pahalılığı geldi.

Kaynak Yeniçağ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

tempobet güncel giriş
merter araç kiralamaMuş evden eve nakliyatNevşehir evden eve nakliyatNiğde evden eve nakliyatOrdu evden eve nakliyatbakırköy evden eve nakliyat
Egobet
Celtabet
Youwin