Karizma Haber

Tereyağında büyük tezgah ortaya çıktı. Fiyat uçtu da tezgah başka

Market rafların fiyatı hızla artan ürünlerden sıvı ayçiçek yağının fiyatının fırlamasından sonra, tereyağındaki etiket oyunu da ortaya çıktı.

Tereyağında büyük tezgah ortaya çıktı. Fiyat uçtu da tezgah başka
170
12 Ocak 2021 - 11:07

Market rafların fiyatı hızla artan ürünlerden sıvı ayçiçek yağının fiyatının fırlamasından sonra, tereyağındaki etiket oyunu da ortaya çıktı.

Market rafların fiyatı hızla artan ürünlerden sıvı ayçiçek yağının fiyatının fırlamasından sonra, tereyağındaki etiket oyunu da ortaya çıktı. İthal tereyağın yerli tereyağı ile karıştırıldığı ve piyasaya servis ettikleri ifade ediliyor. İthal tereyağının karışımda yüzde 50’yi aşmadığı için etikete “Yerli Üretim” yazıldığı belirtildi.

Ocak ayı itibarıyla fiyatları yüzde 50 oranında zamlanan tereyağlardaki etiket oyununa vurgu yapılıyor.
2020’nin son günlerinde bir kilo tereyağı 54 TL’ye satılıyorken,  bugün marketlerde  aynı marka tereyağı 84 TL’den satılıyor.
TÜİK verilerine göre 2020 yılının ilk 11 ayında Türkiye’de 71 bin ton tereyağı üretildi. Buna mukabil yerli üretim iç iç tüketime yetmeyince aynı dönemde 8 bin ton tereyağı ithalat yapıldı.
Bunun için 31.6 milyon dolar ödendi.
İthal tereyağı yerli tereyağına karıştırılarak satılıyor. Dolayısı ile ithal tereyağının karışımda payı yüzde 50’yi aşmadığı için menşei yerli yazmaya devam ediyor. En çok ithalat yapılan ülke ise İrlanda oldu.
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Raşit Uysal da çiğ süte gelen 50 kuruşluk son artışın bu yüksek zamları karşılamadığını belirterek pandemide halkın alım gücünün azaldığı bu dönemde gelen zammın fahiş olduğunu belirtti.

Kaynak Yeniçağ

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    tempobet güncel giriş
    merter araç kiralamaMuş evden eve nakliyatNevşehir evden eve nakliyatNiğde evden eve nakliyatOrdu evden eve nakliyatbakırköy evden eve nakliyat
    Egobet
    Celtabet
    Youwin