Karizma Haber

Türkiye’nin Dijital Merkez Bankası Parası Çıkarma Çalışmaları Devam Ediyor

e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri Başkanı Musa Savaş, etkinliğin moderatörlüğünü, üstlendi.

Türkiye’nin Dijital Merkez Bankası Parası Çıkarma Çalışmaları Devam Ediyor
111
18 Şubat 2021 - 12:51

e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri Başkanı Musa Savaş, etkinliğin moderatörlüğünü, üstlendi.

e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri Başkanı Musa Savaş, etkinliğin moderatörlüğünü, üstlendi. Dr. Sayan ve Musa Savaş’ın haricinde başka konuşmacılar da vardı.  Kriptomeda Kurucusu Eray Dengiz, Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, The Mindstone Blockchain Labs Yönetici Ortağı Tansel Kaya ve GlobalB Hukuk Ofisi Kurucusu Avukat Sima Baktaş şeklinde sıralandı.

 

Konuşmacıların öne çıkardıkları konu başlıkları şunlar oldu;

  • Toplumda dijital para piyasası ve blokzincir teknolojisinin ne olduğu konusunda bir bilgi eksikliği var. Dijital paraların gerçek anlamda insanlar tarafından anlaşılabilmesi için öncelikle bu teknolojinin insanlara anlatılabilmesi gerekiyor.
  • Dijital Para piyasasında yasal düzenlemeler öncesinde, kripto paralar aslında para birimi midir, emtia mıdır, hisse senedi midir yoksa varlık mıdır, öncelikle bu sorunu cevabı aranmalı.
  • Türkiye her ne kadar dijital para ve  blokzinciri ile ilgili teknolojilerin üretimine çok geç başlamış durumda olsa da bu alana odaklanarak, yerli savunma sanayisinin İHA ve SİHA’lar alanında yakaladığı başarı yı elde edebilir.
  • Getirilecek yasal düzenlemeler hem çok yönlü olmalı hem de teşvik edici olmalı. Tüm bu çalışmaların sonucunda, alandaki kalifiye iş gücünün yurt dışına gitmesi önlenebilir.

 

Blokzincir Pazarı 2024’te 9,6 Milyar Dolara Ulaşacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, etkinliğin kapanış konuşmasını yaptı. Sayan; Cumhuriyeti’nin kripto paralar ile ilgili çalışmalar yaptığını aktardı: “Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, her alanda dijitalleşme vizyonu ile teknolojiye çok büyük bir önem veriyor ve bu alanda dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde 11’inci Kalkınma Planı’nda da blokzincir tabanlı dijital merkez bankası parası çıkarılması kararı yer alıyor. Dijital para konusunda, devletimizin ilgili kurumlarının bu konuda çalışmalarını hep beraber takip ediyoruz. Bu çalışmaların devam ettiğini söylemek istiyorum.”

 

Bakan Yardımcısı Dr. Sayan, blokzincir teknolojisinden de bahsetti: “Blokzincir teknolojisinin, başta kritik sektörler olmak üzere birçok sektörde uygulama alanı bulunuyor ve önümüzdeki dönemde çok daha yaygın olarak kullanılacağını öngörüyoruz. Bu teknolojiye olan talep, dünyanın en köklü endüstrileri arasında büyümeye ve aynı zamanda yaygınlaşmaya devam ediyor. Bu kapsamda blokzincir teknolojisi pazarının 2024 yılına kadar 9,6 milyar dolara ulaşması tahmin ediliyor. Ülkemizde bu teknolojiye yerli ve milli imkanlarla yatırım yapan şirketlerin olmasını ve çeşitli kurumlarımızda blokzinciri konusunda araştırma yapılıyor olmasını da biz bu anlamda önemli bir gelişme olarak öngörüyoruz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

gizli çekim sex hikayalerigrup sex hikayeleriiş yeri sex hikayelerikızlık bozma hikayelerikonulu sex hikayeleri