Karizma Haber

VATANDAŞI GÖRMEYEN İKTİDAR, FAİZ LOBİSİNE ÇUVALLA PARA AKTARDI

CHP’li Hancıoğlu, pandemi salgını döneminde faiz lobisine genel bütçeden 119 milyar 581 milyon lira, vatandaşlara sadece 8,3 milyar liralık nakdi destek verildi dedi

VATANDAŞI GÖRMEYEN İKTİDAR, FAİZ LOBİSİNE ÇUVALLA PARA AKTARDI
281
01 Aralık 2020 - 16:53

CHP’li Hancıoğlu, pandemi salgını döneminde faiz lobisine genel bütçeden 119 milyar 581 milyon lira, vatandaşlara sadece 8,3 milyar liralık nakdi destek verildi dedi

CHP’li Hancıoğlu, pandemi salgını döneminde faiz lobisine devletin bütçesinden 119 milyar 581 milyon lira ödeme yapılırken,  vatandaşlara sadece 8,3 milyar liralık nakdi destek verildi dedi.

Hancıoğlu “bu tablo ortaya koymaktadır ki; iktidarın gözünde, faiz lobisi bu ülkenin vatandaşından 19 kat daha değerli” dedi.

 

Salgının yeniden hız kazanmasıyla uygulamaya konulan yeni kısıtlamalarla birlikte, bu kısıtlamaların ekonomik maliyeti tartışılmaya başlandı. CHP’nin bankacılık kökenli Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, salgın sürecindeki kamu mali yönetim performansını eleştirerek, iktidarın bu süreçte büyük ekonomik kayıplar yaşayan vatandaşlardan yana değil, faiz lobisinden yana tavır aldığını savundu.

Hükümetin ve onun emrindeki kurumların yılbaşından bu yana 1 trilyon 891 milyar 790 milyon liralık kaynak kullanımı gerçekleştirdiğine, aynı süre zarfında vatandaşa yapılan karşılıksız yardımların toplam tutarının ise 8 milyar 348 milyon 654 bin lira olduğuna işaret eden Hancıoğlu açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Bu dönemde bütçeden 119 milyar 581 milyon lira faiz ödemesi yapıldı. Yani bütçeden vatandaşlara verilen nakdi desteğin tam 19 katı kaynak, faiz lobilerinin cebine gitti. Daha da vahimi, kullanılmayan köprülerin, otoyolların, havaalanlarının müteahhitlerine bile daha fazla para ödendi. Bu müteahhitlere ödenen para 13 milyar lira… Vatandaşa üç kuruşu çok gören iktidar, faiz lobisine, yandaş müteahhitlere çuvalla para aktardı. İşte bu tablo ortaya koymaktadır ki; iktidarın gözünde, faiz lobisi bu ülkenin vatandaşından 19 kat daha değerli!”

TÜRKİYE’NİN VARLIKLARINI, ŞAHSİ SERVETİ GÖREN BİR ANLAYIŞ…

CHP’li Hancıoğlu, döviz kurunu düşük tutmak amacıyla Merkez Bankası rezervlerinin tüketilmesinin büyük sakıncalar doğuracağının da altını çizdi. Merkez Bankası’nın bu süreçte 128 milyar dolarlık bir rezerv kaybı yaşadığını kaydeden Hancıoğlu şunları söyledi:

“Bugün Borsaİstanbul’un yüzde 10’luk hissesini 200 milyon dolar için satan, Türk ordusunu donatan fabrikayı 50 milyon dolar yatırımı yapamadığı gerekçesiyle yine aynı ülkeye satan bu iktidar; Merkez Bankası’nın kasasındaki 128 milyar doların kimlere satıldığını bu millete açıklamalıdır! Merkez Bankası’nın kasası, bir şahsın yada bir ideolojinin kasası değildir. Bu milletin kasasıdır. Bu milletin emeği ve alınterinin karşılığı o kasaya emanettir. Türkiye’nin varlıklarını, şahsi serveti gören bir anlayışa asla müsaade edemeyiz!”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    tempobet güncel giriş
    merter araç kiralamaMuş evden eve nakliyatNevşehir evden eve nakliyatNiğde evden eve nakliyatOrdu evden eve nakliyatbakırköy evden eve nakliyat
    Egobet
    Celtabet
    Youwin