Karizma Haber

Ve Abdullah Gül sessizliğini bozdu

Cumhurbaşkanı iken, atadığı AYM Üyesi “Işıklar yanıyor” tartışmalarına neden olmuştu… Ve Abdullah Gül sessizliğini bozdu

Ve Abdullah Gül sessizliğini bozdu
143
16 Ekim 2020 - 0:03

Cumhurbaşkanı iken, atadığı AYM Üyesi “Işıklar yanıyor” tartışmalarına neden olmuştu… Ve Abdullah Gül sessizliğini bozdu

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa Mahkemesi tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Abdullah Gül, “AYM kararına hoşlanmadığınız bir karardan dolayı uymazsanız yarın başka biri başka bir sebepten uymaz. Böyle bir kanun tanımaz zihniyet arayışı içinde olmayı çok yadırgıyorum” dedi.
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AYM, tartışmalarına ilişkin, “AYM’nin bütün özgürlükçü kararlarına ‘evet’ diyen üyeleri saldırı altında. Anayasa Mahkemesi Başkanı bütün kararlarda gayet istikrarlı bir şekilde özgürlükçü durmuş.” ifadeelerini kullandı.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, T24 yazarı Murat Sabuncu’ya konuştu.  Gül, “Yüksek yargı organlarında ve devletin yüksek kademelerinde görevli memurların siyasi görüşlerini uluorta sosyal medya vasıtasıyla paylaşmasını çok yanlış bulurum” ifadelerine yer verdi.

T24’te yayınlanan Sabuncu’nun yazısı şöyle:

Anayasa Mahkemesi tartışmaların gündeminde. Tüm eksiklerine rağmen, Anayasa Yüksek Mahkemesi zaman zaman aldığı kararlar bu kadar hukuksuzluk içinde az da olsa toplumda nefes aldırıyor. Bir süredir Anayasa Mahkemesi iktidarın ve ortağının hedefinde. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, çok talihsiz bir tartışma başlattı. Bu saldırılara MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da uzunca bir süredir AYM üzerinden eleştirilerini sürdürüyor.

“Tayyip Bey, birçok önemli insan yasaklı hale gelmekten bir oyla kurtuldu. O zamanki Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, bir oyla Ak Partiyi kapatılmaktan kurtarmasına rağmen kıymeti bilinmedi. Haşim Kılıç’ın bir oyu ile AK Parti kapatılmaktan kurtuldu, böyle bir Anayasa Mahkemesi vardı.”

‘ÖZGÜRLÜKÇÜ DAVRANIYOR DİYE SALDIRIYOLAR’

Bu günkü Anayasa Mahkemesi’ni o günkü AYM ile  karşılaştırdığımızda, bugünkü AYM daha özgürlükçü davranıyor. O nedenle hücum ediliyor. Anayasa Mahkemesi, AİHM içtihatlarıyla karar veriyor diye üstüne gidiliyor. AYM’nin bütün özgürlükçü kararlarına ‘evet’ diyen üyeleri saldırı altında. AYM Başkanı bütün kararlarda gayet istikrarlı bir şekilde özgürlükçü yaklaşım içinde bulunmuştur. Mahkeme üyesi hakim; gözü kapalı hareket eder, o kim bu kim diye değil, olaya bakar.

KIYMET BİLMEK LAZIM

“Mahkemenin çoğunluğuna baktığınızda, Tayyip Bey’in atadıkları var, benim atadıklarım var. Ayrıca AYM ülke için sigorta. Şu açıdan sigorta olduğunu düşünüyorum. Yürütme, idare, hükümetler yanlışlar yapabilirler. Bazen çok öfkeyle hareket edebilirler. Ama olay soğuduktan sonra bunun Anayasa Mahkemesi gibi bir mahkeme süzgeçinden geçmesi ve düzeltilmesi hükümetlerin de işini de kolaylaştırır. Dolayısıyla bu kıymeti bilmek lazım.

NE OLDU DA  HÜCUM EDİLİYOR

“Bireysel başvuru hakkıyla hepimiz övündük, Anayasa’da aynen şöyle söylüyor: “Herkes Anayasa’da güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerinden Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında herhangi bir kişinin kamu gücü tarafından ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’ne başvurabilir”.

Bunu Anayasa maddesi yapmışız biz. Şunu da hatırlatmak isterim, bu Anayasa Mahkemesi Türkiye’nin en büyük problemlerinden birisini çözdü. Vaktiyle genelkurmay başkanından birçok subaylara, birçok profesör, birçok gazeteci, Silivri’den, Ankara’daki Sincan’dan eğer çıktılarsa, bundan çıkış yolunu AYM sağladı. AYM o zaman bireysel başvuru hakkını yürürlüğe koydu. O zaman Cumhurbaşkanı olarak çok destek verdim kendilerine, görüşmeler yaptım, cesaretle bunu yapın dedim, Türkiye’nin çıkışı ancak bu, bu şekilde bireysel başvuruyla Türkiye’yi siz düzlüğe çıkartırsınız ve o şekilde hepsi çıktı. Şimdi bunları AK Parti vaktiyle yaptı, bunlarla övünüyorduk. Şimdi ne oldu da Anayasadaki görevleri yapan Anayasa Mahkemesi’nin üyelerine hücum ediliyor.”

SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞMAZ

“Bu bağlamda şunu da söylemek isterim. Yüksek yargı organlarında görev yapın herhangi bir hâkimin siyasi görüşlerini, polemikli görüşlerini sosyal medya vasıtasıyla paylaşması doğru değil. Böyle bir hadiseyi çok yanlış bulurum.

KAOSA FIRSAT VERMEMELİ

“Anayasa Mahkemesi’nin verdiği bir karar hoşunuza gitmeyebilir.  Hoşlanmadığınız bir karardan dolayı uymazsanız yarın başka biri başka bir sebepten uymaz. Siz birgün bu kararı tanımazsanız yarın başka birisi başka bir kararı tanımaz. Kaosa fırsat vermemek gerekir. Yanlış bir gelişme. Bu tartışmaları üzüntüyle takip ediyorum.

AYM’NİN ÜSTÜNLÜĞÜ TARTIŞILAMAZ

“Böyle bir yasakçı zihniyet arayışı içinde olmayı çok yadırgıyorum. Türkiye böyle mi olacaktı? Biz Avrupa halkının tattığı özgürlükleri Türk halkı da yaşasın, tatsın diye uğraşmadık mı? Türk Milletinin, Avrupa halkından daha mı az hürriyeti olsun isteniyor?  Özgürlükçü bir Anayasa Mahkemesi’nin oluşmasıyla ilgili Anayasa değişikliğini referanduma taşıyan bir cumhurbaşkanı olarak da sahipleniyorum. Anayasa Mahkemesi normal hukuk düzeni içinde temyiz mahkemesi değil ama AYM en üst yargı organı. Kişisel başvuru hakkını AYM yapar dedik ve Anayasa Mahkemesi’ne görevi verdik. AYM’nin üstünlüğü tartışma götürmez.”

EN AZ İTİBAR KAYBEDEN KURUM

“AYM son yıllarda en az itibar kaybeden kurum açıkçası. Bunun kıymetini iktidarın bilmesi lazım. Hükümet bazen öfke ile hareket edebilir, bazen şartlar öyle gerektirir, bazı yanlışları yapabilir siyasetin doğasında olan bir şeyler ama olayları soğukanlılıkla inceleyecek ve karar verecek bir kuruma ihtiyaç vardı. Bunu da AYM yapabilir dedik. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne göre düzeltecek bir mahkemenin olması hükümetin de çıkarınadır. Anayasa Mahkemesi’nin itibarı hükümetin de Türkiye’nin de itibarıdır.”

Kaynak: günboyu

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Süperbetin yeni adresi