Karizma Haber

Yaşasın Bağımsızlık oyununa büyük ilgi

Yaşasın Bağımsızlık oyununa büyük ilgi
371
13 Mart 2015 - 17:05

İSTANBUL – Sızıntı Dergisi sponsorluğunda sahnelenen ‘Yaşasın Bağımsızlık’ oyunu gençlerden büyük ilgi gördü. Oyun, gençleri bağımlılık ve kötü alışkanlıklardan korumak için yapılan oyun, yakında Türkiye turnesine çıkacak.

Sosyal sorumluluk projelerine destek olan Sızıntı Dergisi’nin sponsorluğunda Vav Sanat Oyuncuları tarafından sahnelenen ‘Yaşasın Bağımsızlık’ oyunu, özellikle son dönemde gençlerin hayatını karartan madde bağımlılığını ele alıyor. Teknolojiden temizliğe her çeşit bağımlılığa dikkat çeken oyun, İstanbul ve çevresindeki çeşitli okullarda sahnelendi. Oyun yakında Türkiye turnesine çıkıyor. Vav Sanat ekibinden Burak Tarık’ın senaryosunu yazdığı ve Vural Arısoy’un yönetmenliğinde sahnelenen oyunun oyuncu kadrosunda Fatih Altıntaş, Arda Bozkuş, Kağan Gültekin, Hanifi Ateş, Fatma Ocaklı ve Saliha Çelik yer alıyor.

‘BAĞIMLILIĞIN ÇEMBERİNDE KIVRANAN İNSANLAR’

Oyun daha çok Yusuf ismindeki karekterin evinde ve onun üç kişilik sınıfında geçiyor. Yusuf, elinden cep telefonunu düşürmeyen sorumsuz babası ve takıntıları olan annesi ile birlikte yaşamakta fakat aile olarak biyolojik bağların dışında hiçbir ortak noktaları bulunmamaktadır. Aile olmaktan uzaklaşmış, birbirleriyle iletişim kuramayan, kendi dünyalarında yaşayan insanlardır. Huzursuz bir aile ortamında büyüyen Yusuf yeni okulunda üç kişilik garip bir sınıfa düşer. Sınıf arkadaşları dünyayı umursamayan, yeni tabirle “emo” bir kız ve madde bağımlısı bir “apaçi”dir. Öğretmenleri de bir o kadar ilginçtir. Yusuf bir yandan bilim, din, felsefe ekseninde hayata dair kafa karışıklıkları yaşarken, bir yandan da madde bağımlısı arkadaşı Şahin’le yakınlaşır. Şahin vasıtasıyla kötü alışkanlıklar edinen ve büyük bir boşluğa düşen Yusuf intiharın eşiğine kadar gelir. Anlamsız ve kayıp bir yaşam sürmeye başlayan Yusuf, yeni gelen öğretmeninin desteğiyle tekrar hayata tutunmaya çabalar. Bir yandan kafasındaki karmaşadan, bir yandan da batağına düştüğü uyuşturucudan kurtulmaya çalışırken aynı zamanda üniversite sınavına hazırlanır. Tabii ailesi de artık olan bitene seyirci kalmaktan vazgeçer tüm bu olanlar, onlar için de yeni bir serüvenin başlangıcı olur.

‘ANNE VE BABALARA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR’

Yaşasın Bağımsızlık sigara, uyuşturucu, teknoloji, temizlik, televizyon gibi bağımlılığı gibi benzer sorunlar yaşayan gençler için ibret verici nitelikte bir oyun olduğu gibi anne-babalar için de öğretici bir oyun. Özellikle son yıllarda iyice yaygınlaşan uyuşturucu illetinden çocuklarIa korumak için anne ve babalara büyük görevler düşüyor. Oyunda, gençlerin bu çıkmaza nasıl düştüklerine ve bu konuda ailelerin yaptığı hatalara dikkat çekiliyor.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/rhgwgoi8sjcu/public_html/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/sagBlok.php on line 32

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

sperrmüll was gehört dazu

betexper