Karizma Haber

AkhisarsporMKE AnkaragücüAytemiz AlanyasporAntalyasporİstanbul BaşakşehirBeşiktaşBursasporErzurum BBÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGöztepeKasımpaşaKayserisporAtiker KonyasporTrabzonsporDemir Grup SivassporYeni Malatyaspor

Kişisel Verileri Koruma Kurulu’ndan Önemli Uyarı!

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, üyeleri  avuç içi veya parmak izi taramayla giriş yapan spor salonlarını uyardı.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu’ndan Önemli Uyarı!
557
20 Temmuz 2019 - 18:24

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, üyeleri  avuç içi veya parmak izi taramayla giriş yapan spor salonlarını uyardı.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, üyeleri  avuç içi veya parmak izi taramayla giriş yapan spor salonlarının, bu uygulamalarını “hemen durdurmaları” konusunda ivedilikle uyarılmasını kararlaştırdı.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından, iki spor salonu hakkında, bu bilgilerin güvenli şekilde muhafaza edilmediği şüphesiyle yapılan ihbar ve şikayetleri inceledi.

İnceleme sonucu alınan kararda, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nda biyometrik verilerin özel nitelikli kişisel veri olarak belirlendiği ifade edildi.

Biyometrik verilerin işlenmesi için ya ilgilinin açık rızasının bulunması ya da verilerin amaçla bağlantılı, sınırlı ve ölçülü olarak işlenmesi gerektiği aktarıldı.

Kararda, spor salonlarında giriş-çıkış kontrolü amacıyla el ve parmak izinin kaydedilmesi ve işlenmesi için kişilerden “açık rızalarının” alınması gerektiği belirtildi.

Kanunda açık rızanın tanımında ise;  “belirli bir konuya ilişkin, özgür iradeyle açıklanan rıza” şeklinde tanımlandığına işaret edilen kararda, şunlar kaydedildi:

“Açık rızanın geçerli olması için kişinin özgür bir şekilde rıza gösterebilmesi, sadece konu üzerinde değil aynı zamanda rızasının sonuçları üzerinde de tam bilgi sahibi olması, neye rıza gösterdiğini bilmesi,  bilgilendirmenin veri veri işlemeden önce gerçekleştirilmesi, işlemeyle ilgili bütün konularda açık, anlaşılır biçimde olması,  kişinin yaptığı davranışın bilincinde olması ve kendi kararı olması gerekmektedir. Aksi durumda kişinin iradesini sakatlayacak tehdit, hata, cebir,ve hile gibi haller varsa açık rızadan söz edilemeyecektir.

Yukarıda sayılan nedenlerle,  Kurul tarafından; spor salonuna girişin alternatif yollarla sağlanması mümkünken biyometrik veri alınmasının Kanununa aykırı işlem olarak görülmektedir.  Biyometrik verilerin açık rızayla işlenmesinin Kanunun ‘işlendikleri amaçla bağlantılı, sınırlı ve ölçülü olma’ ilkesine aykırılık taşıdığı ve bu amaçla biyometrik verilerin işlenemeyeceği sonucuna varılmıştır.

Kararda, avuç içi veya parmak izi tarama ile hizmet veren veri şirket sorumlularının bu faaliyetlerini “derhal durdurmaları” uyarısında bulunulması kararlaştırıldı.

Kaynak Yeniçağ

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Süperbetin yeni adresi